taunus IS

Yleistä keskustelua tekniikasta ja selityksiä mm. termeille: V6, OHC, Atlas, kumipusla ja Weslage. EI SEURUSTELUA. Kommentoiminen vaatii rekisteröitymisen.

Valvojat: taunus 78, Timppa, Pj

raative
Viestit: 25
Liittynyt: 12 Touko 2010, 22:08

taunus IS

Viesti Kirjoittaja raative »

Olis tuossa menossa taunukseen (1975) Sierran 2,0IS kone ja vaihteisto, meneekö muutoskatsastus pelkillä takajarrujen vaidolla ja käykö sierran rummut tuohon aparaatiin.
Vesa
Avatar
Mois
Viestit: 7872
Liittynyt: 28 Heinä 2004, 19:47
Paikkakunta: Suur-Kouvolan laitamilla
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Mois »

1.6 Taunus nähtävästi kyseessä? Kyl ne Sierran takarummut saa käymään, muokkaamalla sitä Sierran alkuperäistä jarrukilpeä kiinnityksen osalta, et käy kiinni Taunuksen perään ja sit joutuu käyttämään välilevyä (Spacer) vetoakselin ja rummun välissä, et saa rummun tulemaan tarpeeks ulos. Sierran kardaani ei sitten käy suoraan, eikä 1.6 Taunuksen kardaani. Vanhemmissa 1.6 Taunuksissa kylläkin on "iso kardaani", mut luullakseni -75 mallissa on jo se pienemmällä "Yokella" varustettu kardaani.
Muutoskatsastukseen periaatteessa pitäis riittää ne takajarrujen muutos vähintään 9 tuumaisiksi.
Sitten sille Sierran 5-vaihteiselle? vaihdelaatikolle joudut jostain etsimään automaattivaihteisen Taunuksen kannatinpalkin, tai sitten muokkaat vanhaa Taunuksen palkkia, tai teet itse kokonaan uuden.
Taunus 2D 2.0 OHC -77
Taunus 2D 1.6 OHC -75
Taunus 2D 2.0 V6 -72 raato
BMW 320i Coupe -98
raative
Viestit: 25
Liittynyt: 12 Touko 2010, 22:08

taunus IS

Viesti Kirjoittaja raative »

Minkähän vahvuiset spacerit siihen tarvitsisi.
Vesa
Avatar
Mois
Viestit: 7872
Liittynyt: 28 Heinä 2004, 19:47
Paikkakunta: Suur-Kouvolan laitamilla
Viesti:

Re: taunus IS

Viesti Kirjoittaja Mois »

raative kirjoitti:Minkähän vahvuiset spacerit siihen tarvitsisi.
En tarkkaan muista, riittiköhän ihan vaan 6 mm? Kyl niitä rumpuja on usempi tääl foorumil laittannu.

Ton pitkän jutun kun jaksat lukea, siin on mm. Sierran takajarrujen laitosta Taunukseen juttua:
viewtopic.php?t=1806&highlight=sierran+ ... taunukseen
Taunus 2D 2.0 OHC -77
Taunus 2D 1.6 OHC -75
Taunus 2D 2.0 V6 -72 raato
BMW 320i Coupe -98
Avatar
raimo
Viestit: 500
Liittynyt: 18 Touko 2005, 10:29
Paikkakunta: Hyvinkää

Viesti Kirjoittaja raimo »

Sopivat spacerit saa kätevästi vaikka laikattuu sen elimenluovuttajasierran etujarrulevyistä :wink:
Capri III -81, Escort II -74, Taunus I 1.6-16v-74, Taunus III 1.6GX -82
raative
Viestit: 25
Liittynyt: 12 Touko 2010, 22:08

ruiskun sähköt

Viesti Kirjoittaja raative »

kahtelin tuossa sen ruiskukoneen johtosarjaa, siinä on yksi 9 napainen liitin:
1 vihr maa
2 rusk/vihr ?
3 rusk/vihr ?
4 rusk/w katalyst only
5 tyhjä
6 musta +12v
7 tyhjä
8 musta/pun polttoainepumpulle
9 rusk/valk katalyst only

koneen moottorikoodi on NRA (Scorpio 90-92). Lienenköhän lukenu tuota korjausopasta oikein ja mitä nuo navat
2 ja 3 lienee kun niihin en selitystä keksi ( öljynpaine ja lämpömittari?). Konehan oli Sierrassa ja tuo liitin oli auton johtosajaan käynyt suoraan ainoastaan besapumpun johto oli vedetty jälkikäteen. Eikö tuo ruisku kaipaa virtalukolta herätevirtaa vai saako se sen syttypuolelta?
Vesa
Vastaa Viestiin