tarvike kateista

Yleistä keskustelua tekniikasta ja selityksiä mm. termeille: V6, OHC, Atlas, kumipusla ja Weslage. EI SEURUSTELUA. Kommentoiminen vaatii rekisteröitymisen.

Valvojat: taunus 78, Timppa, Pj

tauno82
Viestit: 219
Liittynyt: 03 Kesä 2007, 20:54
Paikkakunta: ristiina

tarvike kateista

Viesti Kirjoittaja tauno82 »

eli pelaavatko nuo esim: Bilteman tai Mätänetin "tarvikekatit"kuten kuuluvatkin? tuosta emännän kaukoidän kehonsiirtimestä (nissan)taitaa olla katti menossa,tai on menny jo,niin kiinnostaisi vain tietää onko noista tarvike kateista mihinkään?kun ns;merkkiosa tai motonetin bolt-on katti maksaa 2 kertaa sen mitä tollanen tarvike katti..
Avatar
henu
Viestit: 1352
Liittynyt: 02 Helmi 2005, 17:25
Paikkakunta: Kuopio

Viesti Kirjoittaja henu »

Ainakii mulla on menny scorpio läpi päästöistä tarvikekatilla.
Avatar
taunusstyle
Viestit: 1469
Liittynyt: 02 Marras 2004, 05:03
Paikkakunta: rovaniemi

Viesti Kirjoittaja taunusstyle »

joskus saattaa olla sellasiaki yksilöitä mikkä toimii vaan erittäin kuumana,muutaman kerran tullu sellasiaki katteja vastaan
ruoste! mitä mainioin ruuvilukite
Avatar
20m
Viestit: 249
Liittynyt: 24 Huhti 2005, 15:13
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja 20m »

Mulla oli eräässä käyttiksessä katti mennyt tyhjäksi ja piti uusia. Ja tilalle tuli joku tarvike. (en tiedä mistä hankittu) Kelpasi katsastuksessa, mutta parin vuoden jälkeen ei mennyt taaskaan päästöistä läpi. En jaksanut sen romun kanssa enempää tapella, joten syy jäi selvittämättä. Mutta luin silloin jostain että romukauppiaat eivät ole kiinnostuneita tarvikekateista, mutta alkuperäisestä voi vielä saada rahaakin.
Mulle jäi sellainen epäilys että tarvikekateissa on pihtailtu juuri kalleimmassa materiaalissa eli siinä arvometallissa mikä siellä sisällä reagoi. Jos sitä arvometallia on niin ohut kerros että sitä riittää vain vuodeksi pariksi?
Nämä siis vain epäilyksiä ja perustuu vain yhden katin kokemukseen, ettei pidä nyt tästä vetää mitään täsmäjohtopäätöksiä. Minäkin kuulisin miellelläni enemmän käyttäjien kokemuksia tarvikekateista seuraavaa kertaa silmällä pitäen.
Taunus 1965

Ford Taunus - The car you always promised to fix yourself.
Avatar
taunus 78
Viestit: 1270
Liittynyt: 09 Syys 2005, 23:53
Paikkakunta: (meri)pori
Viesti:

Viesti Kirjoittaja taunus 78 »

Kaveri laitto Mercury colonyparkiin jonkun saabin katit, kun ei saanu alkuperäsiä.
TAUNUS 1978 2.8i automatic
TAUNUS 1977 1.6 OHC
TAUNUS 1976 farkku
TAUNUS 1975 coupe 2.0 XL(mk2coupe 1.8 zetec projekti)
SIERRA 1982 2.3 v6
FIESTA 1992 1.3i fun
Chevyvan g20 1983 6.2d
Drive hybrid, i need your fuel...
Avatar
Mois
Viestit: 7872
Liittynyt: 28 Heinä 2004, 19:47
Paikkakunta: Suur-Kouvolan laitamilla
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Mois »

Monel hepul on katti ohitettu suoral putkel ja sit vasta katsastuksen ruuvaavat sen katin kiinni. Tommoses käytös kestää takuulla se tarvikekattikin, jos ei muka muuten kestä...
Taunus 2D 2.0 OHC -77
Taunus 2D 1.6 OHC -75
Taunus 2D 2.0 V6 -72 raato
BMW 320i Coupe -98
Herkko
Viestit: 1313
Liittynyt: 25 Elo 2004, 22:55
Paikkakunta: Rovaniemi

Viesti Kirjoittaja Herkko »

Kyllä se näin monesti on,niinkuin "20 M"totesi.

Tuttu laittoi -98 Mondeoon "hinnat alkaen"tarvike katin,
kesti kaksvuotta,kun taas pomppas päästöistä.

Konttorillakin totesivat,että on jo hyvin,jos halpa
tarvikekatti kaks vuotta kestää. :)
Avatar
Hessu
Viestit: 709
Liittynyt: 20 Loka 2004, 08:34
Paikkakunta: Häijää

Viesti Kirjoittaja Hessu »

Kukas noita käytettyjä orkkis-katteja ostaa? Olisi meinaan jokunen nurkissa.

Kävin kerran hakemassa päästölapun -93 Citroen Xantiaan, jossa ei ollut katista jäljellä muuta kuin kuoret. Meni arvoista läpi loistavasti! Eli kannattaa sen moottorin olla kunnossa eikä sälyttää kaikkea paskaa katin niskoille.
Vastaa Viestiin