Yleistä keskustelua tekniikasta ja selityksiä mm. termeille: V6, OHC, Atlas, kumipusla ja Weslage. EI SEURUSTELUA. Kommentoiminen vaatii rekisteröitymisen.
Tomi kirjoitti:Siihen ohjauksen jäykkyyteen vaikuttaa uskomattoman paljon nivelien kunto!
vanhat kuivat alapallot pistää aikalailla hanttiin vaikka muuten välyksettömät ja leimakuntoset olisivatkin.
Tai ainakin mulla ero oli huomattava,kun vaihdoin kaikki nivelet kerralla uusiin.
noista nilviäisistä varmaan johtu toi jäykkyys noilla "isoilla" renkailla..
mutta pikku renkailla käänty kevyemmin.. taitaa molemmat yhdessä tehdä ton
todella jäykän ohjauksen.. jos vaikka joskus vaihtais noi nilviäiset.. tai no ei niissä
vielä kyllä löysää ole, eli kapeempaa kottikärryn pyörää alle..
Taunuksella apiallle 2016 tai sitten -17.... tai joskus..
Joo tottakai rasvaaminen auttaa,jos on nipalliset nivelet.Jos nivelissä ei ole alunperin nippaa ja pallo on rasvauraton,niin saattaa käydä niin että kun laittaa nipan ja puristaa rasvaa,niin vaseliini pullauttaa nivelen pois kupistaan..
Tomi kirjoitti:Joo tottakai rasvaaminen auttaa,jos on nipalliset nivelet.Jos nivelissä ei ole alunperin nippaa ja pallo on rasvauraton,niin saattaa käydä niin että kun laittaa nipan ja puristaa rasvaa,niin vaseliini pullauttaa nivelen pois kupistaan..
Fordin originaaleissa on nipan paikka, se muovitulppa josta käsketään laittamaan truutalla rasvaa 60 000 km:n välein.