Lähivalot hukassa

Yleistä keskustelua tekniikasta ja selityksiä mm. termeille: V6, OHC, Atlas, kumipusla ja Weslage. EI SEURUSTELUA. Kommentoiminen vaatii rekisteröitymisen.

Valvojat: taunus 78, Timppa, Pj

Stefa
Viestit: 172
Liittynyt: 13 Touko 2010, 23:04

Lähivalot hukassa

Viesti Kirjoittaja Stefa »

Onko Taunuksen lyhyissä jotain perus vikapaikkaa? Olisi ihan kiva jos löytäisi jotain muutakin kuin parkit ja pitkät... Viiksen takaa löysin keltaiseen maaliin (?) tuhritun punamustan piuhan joka tottelee valoviikseä. Tosin konetilan puolella vastaavan värinen taitaa liittyä puhaltimeen. Piuhasarjakin katoaa rattitolpan päälle sen verta hyvin, ettei seuraaminen oikein onnistu. Ei taida relettä olla vaan virta kiertää viiksen kautta? Sulakkeet ravistelin, kuten piuhoja ja liitoksiakin, muttei oikein mitään löytynyt paitsi sain parkitkin vilkkumaan...
Avatar
Sultzi
Viestit: 1914
Liittynyt: 23 Helmi 2006, 22:01
Paikkakunta: Kalvola

Viesti Kirjoittaja Sultzi »

Valorele? Vai oliko mk2 samanlaista kuten mk1 konehuoneessa??
Avatar
henu
Viestit: 1352
Liittynyt: 02 Helmi 2005, 17:25
Paikkakunta: Kuopio

Viesti Kirjoittaja henu »

Sulakerasiasta lähtisin ekana tarkistelemaan, se on ainakii itellä aihuttanu kaikki sähköviat mitä on tullu.
Stefa
Viestit: 172
Liittynyt: 13 Touko 2010, 23:04

Viesti Kirjoittaja Stefa »

Ainoa releen tapainen on kuskin puolen lokasuojassa. Arvelin kylläkin jännitteensäätimeksi. Meni niin reilu nippu johtoja siihen :? Mk2 tämä tosiaan on.

Sulakerasiaa on ravisteltu ja ihmetelty, enkä oikein keksi mikä siinä oikein voisi olla.

Helpottaisi tieto mitä kautta pätkien sähkö oikein menee. Tietty sähkökaavio väreineen olisi aika kova sana jos jollain moinen sattuisi olemaan?
tanari
Viestit: 937
Liittynyt: 22 Elo 2004, 11:18
Paikkakunta: Vantaa

Viesti Kirjoittaja tanari »

sulakerasia, uusi kaikki sulakkeet, putsaa ne kontaktipinnat + laita kontaktispraytä.
matalan pudjetin kulkineet...
Avatar
Jari H
Viestit: 790
Liittynyt: 28 Heinä 2005, 12:19
Paikkakunta: Kausala

Viesti Kirjoittaja Jari H »

Valoreleessä, siinä kuskin puoleisessa lokarissa, on sulakkeet lyhyille ja pitkille. Tosin siellä pohjassa, hankalasti tavoitettavissa.
Limits are only set by lack of knowledge.
Sierra STW 5.0
We don't do this because it's easy, we do this because it's hard..
iji-69
Viestit: 249
Liittynyt: 15 Loka 2009, 00:11
Paikkakunta: Tervakoski

Viesti Kirjoittaja iji-69 »

Omistan -78 1.6L Taunuksen jossa valovirta tuli katkaisijan kautta, eli se peltimötikkärele puuttui.
Laitoin sen sitten myöhemmin väliin orggistyyliin.
Ford johtaa.
Avatar
Paussi
Viestit: 853
Liittynyt: 18 Joulu 2006, 18:22
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja Paussi »

Stefa kirjoitti:Ainoa releen tapainen on kuskin puolen lokasuojassa. Arvelin kylläkin jännitteensäätimeksi. Meni niin reilu nippu johtoja siihen :? Mk2 tämä tosiaan on.

Sulakerasiaa on ravisteltu ja ihmetelty, enkä oikein keksi mikä siinä oikein voisi olla.

Helpottaisi tieto mitä kautta pätkien sähkö oikein menee. Tietty sähkökaavio väreineen olisi aika kova sana jos jollain moinen sattuisi olemaan?
Todennäköisesti on kaksoisvalorele (pitkien kärjet ja lyhyiden kärjet samassa boksissa) jos siihen tulee paljon piuhaa. Ota kuva siitä releestä mikä on kuskin puolen lokarissa, niin osais kertoo paremmin. Itellää vaan joskus tämä rele löi useasti lyhyidenvalojen kärjet jumiin. Joskus jäi valot päälle vaikka käänti virrat pois ja joskus ne teki samaa kun sulla ettei toiminu ollenkaa. Sitä rele -mallia en enää käytä :D
Ford Taunus Coupe 2.8 V6 -74
Stefa
Viestit: 172
Liittynyt: 13 Touko 2010, 23:04

Viesti Kirjoittaja Stefa »

Löytyihän ne valot. Ei ollut sulakerasiassa vika. Tuota olen kyllä aikaisemminkin "herkistellyt" muiden oikkulujen takia. Valorelehän se siinä lokasuojassa tosiaan on. Tarkastelukin on vallan helppoa kun raapaisee sen korista irti. Liittimet oli melko hapettuneet, niiden putsailulla alkoi rele jo naksua kun lyhyitä räpsytteli. Sitten vielä kun putsasi sulakkeet ja kontaktit sekä lähtevien piuhojen liittimet, niin valot palautuivat. On muuten punakeltainen piuha mikä ohjaa lyhyitä tuossa releessä. Olipa joku säästänyt sulakkeissa ja ketjuttanut sähköjohdolla lähdöt. Noin riittää yksi sulake lyhyille ja toinen pitkille :lol: Normaalistihan tuolta löytyisi neljä sulaketta. Voisi olla jossain välissä aiheellista vähän uusia johtoja ja releistää uusiksi kun lampuille asti selviää semmoiset 9-10V. Tainno säästäähän tuo lamppuja :?

Kiitokset vinkeistä.
Avatar
ft79
Viestit: 2091
Liittynyt: 20 Huhti 2005, 16:42
Paikkakunta: urjala

Viesti Kirjoittaja ft79 »

kaikissa ei edes ole tota kasois relettä..
valojen virrat suoraan viikseltä :shock:
Taunuksella apiallle 2016 tai sitten -17.... tai joskus..
Avatar
Paussi
Viestit: 853
Liittynyt: 18 Joulu 2006, 18:22
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja Paussi »

Stefa kirjoitti:Löytyihän ne valot. Ei ollut sulakerasiassa vika. Tuota olen kyllä aikaisemminkin "herkistellyt" muiden oikkulujen takia. Valorelehän se siinä lokasuojassa tosiaan on. Tarkastelukin on vallan helppoa kun raapaisee sen korista irti. Liittimet oli melko hapettuneet, niiden putsailulla alkoi rele jo naksua kun lyhyitä räpsytteli. Sitten vielä kun putsasi sulakkeet ja kontaktit sekä lähtevien piuhojen liittimet, niin valot palautuivat. On muuten punakeltainen piuha mikä ohjaa lyhyitä tuossa releessä. Olipa joku säästänyt sulakkeissa ja ketjuttanut sähköjohdolla lähdöt. Noin riittää yksi sulake lyhyille ja toinen pitkille :lol: Normaalistihan tuolta löytyisi neljä sulaketta. Voisi olla jossain välissä aiheellista vähän uusia johtoja ja releistää uusiksi kun lampuille asti selviää semmoiset 9-10V. Tainno säästäähän tuo lamppuja :?

Kiitokset vinkeistä.
Hieno homma että löyty vika. Joo kyllähä tämän ikäisissä autoissa alkaa nuo sähköt pikkuhiljaa rapisee viimesiään :D Kannatan tuota uusimista edes pikkuhiljaa, itse uusin jokasen johdon ja laitteen mitä tuolta löytyy. Se on nyt helppo tehä kun tässä on muutenki koko auto projektina. Maadotus on aika varmasti heikko kun jännite on valoille tuon verran vaan.
Ford Taunus Coupe 2.8 V6 -74
Herkko
Viestit: 1313
Liittynyt: 25 Elo 2004, 22:55
Paikkakunta: Rovaniemi

Viesti Kirjoittaja Herkko »

Kaikki sähköviat yleistyvät,kun vaunu
on käyttämättä/vähällä käytöllä.

Virta jos liikkuu"jatkuvasti",niin
hapettumia yms.on paljon vähemmän.
Stefa
Viestit: 172
Liittynyt: 13 Touko 2010, 23:04

Viesti Kirjoittaja Stefa »

ft79 kirjoitti:kaikissa ei edes ole tota kasois relettä..
valojen virrat suoraan viikseltä :shock:
Ei ole muuten kovin erikoista edes uusissakaan autoissa. Kiva paikka säästää... Sitten jos joku laittaa vaikka 100W polttimot, niin saa viiksipaketin sulatettua jne...
Paussi kirjoitti:Hieno homma että löyty vika. Joo kyllähä tämän ikäisissä autoissa alkaa nuo sähköt pikkuhiljaa rapisee viimesiään :D Kannatan tuota uusimista edes pikkuhiljaa, itse uusin jokasen johdon ja laitteen mitä tuolta löytyy. Se on nyt helppo tehä kun tässä on muutenki koko auto projektina. Maadotus on aika varmasti heikko kun jännite on valoille tuon verran vaan.
Juu, maapiuhat on tosi rapsakat. Ei ole onneksi paha rasti uusia. Muutenkin näissä sopivan vanhoissa on suht simppelit sähöt, muttei enää mitään "outouksia".
Herkko kirjoitti:Kaikki sähköviat yleistyvät,kun vaunu
on käyttämättä/vähällä käytöllä.

Virta jos liikkuu"jatkuvasti",niin
hapettumia yms.on paljon vähemmän.
Jeps, niinhän se tahtoo olla, että seisoessa katoilee jos mitäkin. Tämä on kyllä ollut ajossa ihan säännöllisesti. Kesälläkin lähes päivittäin ja silti katoili välillä nuo pätkät, välillä pyyhkijät, välillä jotain muuta :lol: Mutta nyt tuntuisi olevan suht hyvä varmuus saavutettu.

Terva on muuten aika hyvä noihin liitoksiin. Kun saa puhtaaksi niin töräys spray-tervaa. Haisee tietty hetken, mutta tekee hyvän ja kestävän hapettumilta suojaavan kalvon. Akunkengissäkin paljon parempi mitä vaseliini.
Avatar
ft79
Viestit: 2091
Liittynyt: 20 Huhti 2005, 16:42
Paikkakunta: urjala

Viesti Kirjoittaja ft79 »

Vw polo pohjaisessa seatissa ei ole valojen relettä.
(kaveri laitto releet väliin kun kuuli juttuja sulaneista osista..)
Mitenköhan mahtaa olla muissa vag konsernin tuotteissa.. :roll:
Ainahan noi folsut on ollu sähköiltä vähä niin ja näin..
ainakin 90-luvulta lähtien

no eipä noissa mk4 escortin ja loppupään sierrojen mikrokokoinen
valojen rele ole sen parempi.. sulaa koko sulakerasia kerralla :shock:

taunuksen valojenrele on "rautaa" jos siis on..täh.. :lol: :lol:
Taunuksella apiallle 2016 tai sitten -17.... tai joskus..
JeeSe
Viestit: 575
Liittynyt: 14 Touko 2009, 11:23
Paikkakunta: TuuSula

Viesti Kirjoittaja JeeSe »

Joo, valorele on rautaa. Vaik taitaa Taunuksessakin olla alumiinikuorinen kyllä.

Mutta se, että valot putoaa parkille virrat pois kääntäessä, ei rankase huonomuistista ihan niin nopeesti kuin et lähivalot loimottais..

Ja tosiaan seiskytluvun ooppeleissakaan ei kauheesti valoreleitä oo harrastettu ja sen kyllä huomaa.
Muistan viel kun kerran meni yhen toisen (vielä nykyisinkin) ooppelistin kans molemmilta valokatkasijat samana iltana..
Ja sen jälkeen mun bAsconaan asennettiinkin sitten valorele..
-75 2d Sedan 2.0L Automatic
Ydinvoima on ylivoimaa!
Vastaa Viestiin