V6 koneen venttiilikopan huohotus venttiili

Yleistä keskustelua tekniikasta ja selityksiä mm. termeille: V6, OHC, Atlas, kumipusla ja Weslage. EI SEURUSTELUA. Kommentoiminen vaatii rekisteröitymisen.

Valvojat: taunus 78, Timppa, Pj

cmiwiik
Viestit: 45
Liittynyt: 14 Syys 2005, 16:28
Paikkakunta: Ilmajoki

V6 koneen venttiilikopan huohotus venttiili

Viesti Kirjoittaja cmiwiik »

Onkos tuo V6 koneen kuskinpuoleisessa venttiilikopassa oleva huohotusventtiili pakollinen vai voiko sen surutta korvat suoralla liittimellä?

Koneessa (2.6 -77 Granadasta) on OHC mallinen öljykorkki, jossa siis letkulähtö. Kun kone on kunnolla lämmin, niin huohottaa ja höyryää vallan mahdottomasti siitä korkista.

Kokeilin ottaa sen varsinaisen huohotusletkun ja venttiilin irti, jolloin tasaantui huomattavasti, eli höyryää molemmista kopista. Jos venttiili on paikallaan (ilman letkuakin) ja tukkii öljykorkissa olevan reiän, niin alkaa puskea öljytikun putkesta tavaraa pihalle.

Eikös OHC koneessa mennyt letku korkista ilmanputsarin sisälle? Voisko tuossa V6 koneessa tehdä samalla tavalla, vai kantsiiko laittaa joku keräyssäiliö? Eihän tuossa muuten, mutta kun kone on lämmin niin pukkaa höyryä maskin välistä.

EDIT:

Mainittakoon nyt vielä, että venttiili on metallinen, jossa jousikuormitettu läppä sisällä. Jousi liikkuu ihan hyvin, mutta painetta se vain ei tunnu päästävän pihalle.
Muurahainen
Viestit: 484
Liittynyt: 14 Maalis 2008, 01:46
Paikkakunta: Nurmijärvi

Viesti Kirjoittaja Muurahainen »

Siitä venttiilikopan huohottimesta pitäisi mennä letku imusarjalle.

Ei varmaan toimi kovin kummosesti ilman alipainetta vakio järjestelmällä.
cmiwiik
Viestit: 45
Liittynyt: 14 Syys 2005, 16:28
Paikkakunta: Ilmajoki

Viesti Kirjoittaja cmiwiik »

Joo, meneehän siitä letku kaasarin alla olevaan laippaan. Silti tuntuu, ettei sen kautta juuri höyryä kiertoon mene, kun pukkaa niin rajusti sitä sen öljykorkin kautta. Liekö sitten se kanava tukossa siinä laipassa...
Taunus-Sälli
Viestit: 1379
Liittynyt: 22 Kesä 2007, 00:56
Paikkakunta: viiala

Viesti Kirjoittaja Taunus-Sälli »

melkeen suosittelisin koneremonttia... vaikuttas vähä siltä että ei tuo huohottimia järjestelemällä ratkee :roll:
Taunus 2.0 GX 82
Taunus 1.6 L 73 stw
Muurahainen
Viestit: 484
Liittynyt: 14 Maalis 2008, 01:46
Paikkakunta: Nurmijärvi

Viesti Kirjoittaja Muurahainen »

Taunus-Sälli kirjoitti:melkeen suosittelisin koneremonttia... vaikuttas vähä siltä että ei tuo huohottimia järjestelemällä ratkee :roll:
Joo jos noin pukkaa "höyryä" suosittelen samaa.
cmiwiik
Viestit: 45
Liittynyt: 14 Syys 2005, 16:28
Paikkakunta: Ilmajoki

Viesti Kirjoittaja cmiwiik »

Sillä epäilin, että jotain on tukossa, kun irrottaa sen venttiilin kopasta, niin huohottaa tasaisesti molemmista kopista. Puristukset luulis olevan pieles, jos männänrenkaat tms. menny ?
Avatar
Mois
Viestit: 7872
Liittynyt: 28 Heinä 2004, 19:47
Paikkakunta: Suur-Kouvolan laitamilla
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Mois »

cmiwiik kirjoitti:Sillä epäilin, että jotain on tukossa, kun irrottaa sen venttiilin kopasta, niin huohottaa tasaisesti molemmista kopista. Puristukset luulis olevan pieles, jos männänrenkaat tms. menny ?
Venttiilien tiiveys lähinnä nähdään puristuksien mittauksella, tee ohivuotomittaus, niin näkee onko harva?
Taunus 2D 2.0 OHC -77
Taunus 2D 1.6 OHC -75
Taunus 2D 2.0 V6 -72 raato
BMW 320i Coupe -98
Avatar
samiharju
Viestit: 1070
Liittynyt: 12 Syys 2004, 15:19
Paikkakunta: Mutterimäki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja samiharju »

mulla on erillinen huohotinsäiliö 2.8:ssa ja kylmänä sekä kosteella säällä höyryää.. luokittelen normaaliksi, sillä koneesta ei häviä öljyä eikä nestettä.
Avatar
vtormane
Viestit: 657
Liittynyt: 23 Helmi 2008, 01:22
Paikkakunta: Kuusamo

Viesti Kirjoittaja vtormane »

samiharju kirjoitti:mulla on erillinen huohotinsäiliö 2.8:ssa ja kylmänä sekä kosteella säällä höyryää.. luokittelen normaaliksi, sillä koneesta ei häviä öljyä eikä nestettä.
Sama juttu, ihmettelin aluksi mutta nesteitä ei häviä niin en oo stressannu..
Capri -77 2.0
Firebird -69
Vastaa Viestiin