Maalaus

Yleistä keskustelua tekniikasta ja selityksiä mm. termeille: V6, OHC, Atlas, kumipusla ja Weslage. EI SEURUSTELUA. Kommentoiminen vaatii rekisteröitymisen.

Valvojat: taunus 78, Timppa, Pj

Avatar
Paussi
Viestit: 853
Liittynyt: 18 Joulu 2006, 18:22
Paikkakunta: Espoo

Maalaus

Viesti Kirjoittaja Paussi »

Niin olisi kiva vihdoinkin saada hyvä maalipinta tuohon coupeen. On ollut nyt sen kolme vuotta aika huonona.

Nyt kun olis töitä ja rahaa nii olis mahdollista viedä se jollekkin ammattilaiselle maalattavaks. Peltiä sais vähä kans hitsaa tuohon koriin.. Muutama paikka siellä täällä.

Ei kukaan sattuis tietää hyvää mestaa mitä vois suositellakkin?

Edit: Mois suositteli kyllä sitä ammattikoulua, mut olis se kiva jonnekki ammattilaiselle viedä kuitenkin.. :D
Ford Taunus Coupe 2.8 V6 -74
Avatar
p3
Viestit: 1205
Liittynyt: 16 Tammi 2005, 20:18
Paikkakunta: Perniö

Viesti Kirjoittaja p3 »

No, jos se ei rahasta ole kiini niin kiertelet vähän kolarikorjaamoja ja kattelet paikan mistä löytyy oikasupenkiltä joku semmonen vähän vanhempi herra ehkäpä jopa esim. trolhättänin kasvatteja......Nykykouluissahan opetetaan lokarinvaihtoa ja syljeskelyä :lol:
Älä ota sitä niin vakavasti!

Scorpio 2.9 at -91 coupe
Avatar
Mois
Viestit: 7872
Liittynyt: 28 Heinä 2004, 19:47
Paikkakunta: Suur-Kouvolan laitamilla
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Mois »

ESpoon Järvenperässä on ainakin järkevänhintainen firma, ainakin kun kysyin Bemarin puskurin maalausta, niin oli halvin... Kun nyt muistais Firman nimen :D Kylänportti taitaa olla jonkinnäkönen osoite...

Toi se on: http://www.kolumbus.fi/auto.uuspelto/
Taunus 2D 2.0 OHC -77
Taunus 2D 1.6 OHC -75
Taunus 2D 2.0 V6 -72 raato
BMW 320i Coupe -98
Avatar
Paussi
Viestit: 853
Liittynyt: 18 Joulu 2006, 18:22
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja Paussi »

P3, toi oli hyvin sanottu :lol: Niin se melkein täytyis tehä et käy näyttämäs tanaria aina paikan päällä. Just olin Mois sanomassa ettei Järvenperäs taida montaa maalaamoa olla, mutta kiva ja kiitos kun löysit sivut. Täytyypi sieltä vähän kysellä :)

Olis se unelma saada tuohon kunnon maalipinta. On ollut tosiaan aika huono. Olis kivempi vahaillakki eikä kattoo sit vahauksen jälkeen niitä huonoja kohtia jotka sieltä löytyy paremmin siinä vaiheessa :D
Ford Taunus Coupe 2.8 V6 -74
JiiTee
Viestit: 495
Liittynyt: 05 Elo 2004, 12:50
Paikkakunta: Vampula

Viesti Kirjoittaja JiiTee »

Varaudu sitten siihen, että hyvin moni maalaamo jättää sun autos ottamatta tai hinnoittelee sen tarkoituksella "pihalle". Se raha tulee jostain muualta kuin näistä harrastepeleistä eli vak.yhtiöiden hommista. Hinta skaala voi olla siellä 1000-5000 euroon. Kannattaa siis olla jo jonkunlainen pohjakassa maalausta varten... Ja juu, ilman muuta jos saat kohteen näytille niin osataan antaa se hinta-arvio parhaiten.

Kun menet sinne maalaamoon niin silmäile ekana kalustoa mitä on sisällä. Jos siellä näkyy edes joku vanhempi peli niin voi olla mahdollisuuksia homman teettämiseen. Monesti sitä homman tekemistä kannattaa kysyä ihan niiltä maalaamon työntekijöiltä eikä välttämättä työnvastaanotosta. Saattaa olla joku harrastelija hommissa ja saa auton sitä kautta työn alle. Vähän niinku meillä mutta meitin bossi tietää kenelle ohjata nämä asiakkaat... :lol:

Mutta ihan nyrkkisääntönä se, että halvalla et saa (välttämättä) hyvää. Meillä jokaisella on omanlaiset vaatimukset pinnan laadulle ja mikä toiselle on hyvä niin se voi toiselle olla ihan paska.

Tää nyt oli vaan tällaista yleistä paasausta mutta vähän ohjeistusta homman suorittamiseen. :wink:
taneli1
Viestit: 704
Liittynyt: 12 Touko 2006, 02:11
Paikkakunta: helsinki

maalaus

Viesti Kirjoittaja taneli1 »

jii teellä oli kyllä fiksusti esitetty nuo asiat,espoossa oli aineskin aikoinaan joku tee se itse maalamo,eli jos oli itse tehnyt pohjat ja suojaukset,ja jos joku niistä vakkareista ehti ruiskutti maalin ihan kohtuu hintaan,itse olen jo tuon oman coupen maalauksen sopinut siten,että yksi ammatti maalari kaveri auttaa pohja töissä ja jos vain sopiva rako tulee maalaa sen täällä mun duuni paikassa,ja jos se ei onnistu,on varalla toinen auto maalari joka sen ruiskukutuksen tekee 500-600e johon maalit sisältyy hintaan :wink: ja väri alustavati sovittu joko musta tai metalli sininen.
ohc205
Viestit: 275
Liittynyt: 30 Marras 2007, 16:16
Paikkakunta: Uusimaa

Viesti Kirjoittaja ohc205 »

Mä kun kyselin auton maalausta, niin sierralle oli kustannus arvio 5000e joka sisälsi takakaarien vaihdon. Oli mielestäni niin kova hinta, että maalaan kyllä ite, kun saan sopivan maalauskopin duunattua.

Automaalit.net myi automaalipaketteja johonkin 85e hintaan plus lähetyskulut 10e, mutta epäilyttää riittääkö se koko auton maalaukseen?

http://www.automaalit.net/epages/Gagar. ... ducts/9002
6 Granadaa (tehokkain 181,5hv /323,9Nm, 8 Sierraa, Taunus -70M, Escort -75
Beornegar
Viestit: 308
Liittynyt: 03 Kesä 2009, 11:30
Paikkakunta: Hämeenlinna

Viesti Kirjoittaja Beornegar »

Ohc205, kyllä tuo 2,2 litraa valmista maalia riittää Sierran ylimaalaukseen. Varsinkin jos peittävällä värillä maalaat.

Sitten annan yleisesti mielipiteeni tästä maalaamoasiasta. Itse olen täysin erimieltä mielipiteestä että nykykouluissa opetetaan vain lokarinvaihtoa ja syljeskelyä. Lähes kaikissa kouluissa opettajina on entisiä ammattilaisia joilla oma maalausfirma ollut pystyssä vuosikymmeniä. Ja kouluissahan opettelu lähtee laadusta, vasta kun se on hallinnassa ruvetaan harjoittamaan nopeutta.
Ja mitä olen monien maalareiden ja opettajien/yrittäjien puheita kuunnellut niin he eivät nykyään mielellään edes ota ylimaalauksia, tai sitten hinnoittelevat ne aivan yläkanttiin. Perusteena tälle on että ylimaalaus on työläs homma, joka pitäisi tehdä todella nopeasti ja samalla tehdä näyttelytason laatua ruosteisesta corollasta (asiakkaan vaatimukset siis). Tuotot jäävät näin kovin vähäisiksi. Mieluummin tekevät pieniä paikkamaalauksia ja yksittäisiä osia. Näitä ehtii tekemään paljon enemmän samassa ajassa kuin yhden ylimaalauksen ja tuototkin ovat paljon suurempia.

Kouluissa kun maalataan autoja, homma tehdään uudestaan niin kauan kunnes on saavutettu opettajia ja oppilaita itseään miellyttävä lopputulos. Asiakashan on useimmiten tyytyväinen paljon vähempään kuin ammattilainen, joka näkee pienetkin työnsä virheet.
Verrattuna taas automaalaamoihin joissa lopputulos saattaa useimmiten olla paljon huonompi kuin kouluissa maalatuissa, johtuen juurikin tästä kiireestä. Automaalaimoilla ei ole aikaa poistaa valumia (uskokaa tai älkää, näitä tulee myös ammattilaisille :shock: ) tai uudelleen maalata kuiviksi jääneitä kohteita (poikkeuksena tietysti mikäli asiakkaan kanssa on sovittu näyttelytason tekemisestä, jolloin hintakin on tietysti sen mukainen), kun taas koulussa ei muuta kuin aikaa olekkaan.

Ja sekin kannattaa pitää mielessä, että koska kouluissa työ tehdään harjoitustyönä oppilailla, on se huomattavasti edullisempaa kuin maalarilla. Tietysti maalari tekee sen noin kymmenen kertaa nopeammin ja pintakin saattaa olla "maallikon" silmiin todella hyvä.

Eli yhteenvetona.
Jos itselläni olisi kiire ja pätäkkä polttelee taskussa sekä haluan ehdottomasti näyttelytason auton, vien sen maalaamoon.
Jos sitä rahaa ei ihan niin paljoa ole, mutta ei ole kiirekkään maalauksen kanssa, niin veisin sen koululle.
Näin siis jos en itse osaisi autoa maalata :lol:

Ja älkääkä nyt pahastuko tästä hieman puolueellisesta mielipiteestä :lol:
Pöhö-Andrei
Viestit: 473
Liittynyt: 21 Joulu 2005, 11:23
Paikkakunta: Itä-Suomi

Viesti Kirjoittaja Pöhö-Andrei »

Tuo 1.5 litraa sierran kokoiseen autoon on hieman liian vähän. Kahdella litralla pärjää jo paremmin. Ohiruiskutusta ja välineistä johtuvaa pölyämistä tapahtuu enemmän mitä maalaamoissa tehtynä joten itse ainakin lähtisin rakentelemaan tuota maalausta kahden maalilitran voimin. Tuo riittävyys riippuu tietenkin vielä pohjamaalaustarpeesta, onko koko auto pohjamaalisa vai ainoastaan osa. Jos alle jää jotakuinkin samanvärinen maali mitä tuleva pintakin on, menee maalia luonnollisesti hieman vähemmän.

Hukkaanhan se mahdollinen ylimääräinen ei mene, joten sitä voi käyttää myöhemmin kunhan muistaa ettei lataa koko "panosta" kerralla eli pitää kovettajan erillään ja tekee aina juuri sen verran mitä kannulliseen tuntee tarvitsevansa.

5000€ kyllä vaikuttaa kokolailla suolaiselle hinnalle auton maalauksesta. Minä voisin vetää tonnilla vastaavan homman, sisältäen maalit ja noiden kaarien vaihdon. :wink:
Avatar
p3
Viestit: 1205
Liittynyt: 16 Tammi 2005, 20:18
Paikkakunta: Perniö

Viesti Kirjoittaja p3 »

Beornegar kirjoitti: Itse olen täysin erimieltä mielipiteestä että nykykouluissa opetetaan vain lokarinvaihtoa ja syljeskelyä. Lähes kaikissa kouluissa opettajina on entisiä ammattilaisia joilla oma maalausfirma ollut pystyssä vuosikymmeniä. Ja kouluissahan opettelu lähtee laadusta, vasta kun se on hallinnassa ruvetaan harjoittamaan nopeutta.

Ja sekin kannattaa pitää mielessä, että koska kouluissa työ tehdään harjoitustyönä oppilailla, on se huomattavasti edullisempaa kuin maalarilla. Tietysti maalari tekee sen noin kymmenen kertaa nopeammin ja pintakin saattaa olla "maallikon" silmiin todella hyvä.

:
:D Näinkin varmasti voi olla, mutta kaikissa kouluissa ei todellakaan ole mainitsemasi kaltainen työmoraali. Toki jos tietää koulun jonka työnlaatuun voi ehdottomasti luottaa niin sehän olisi harrasteauton kannalta ideaali ratkaisu, niilläkun harvoin on kovin kiire talvisaikaan liikenteeseen.

Tämä on ihan minun oma mielipiteeni: Ammattilainen kasvaa keskimäärin 10-20 vuoden työkokemuksen jälkeen..............maallikkona pitäisin juurikin ammattikoulunpenkkiä kuluttavaa opiskelijaa :roll:

PS.
Tuolla aikaisemmalla kommentillani tarkoitin lähinnä peltiseppä koulutusta............autonasentajan linjalta saa asentajan paperit kun muistaa istua riittävän usein pulpetin ääreen..........no, eihän se nyt niin vaarallista ole, itseasiassa työnantajat odottavatkin koulun opettavan lähinnä sen että töihin pitäis tulla aamulla 8.00 ja sieltä lähdetään sitten 16.00 mikäli loma anomusta ei ole asianmukaisesti jätetty :D
Älä ota sitä niin vakavasti!

Scorpio 2.9 at -91 coupe
taneli1
Viestit: 704
Liittynyt: 12 Touko 2006, 02:11
Paikkakunta: helsinki

MAALAUS

Viesti Kirjoittaja taneli1 »

mä ostin 3l mustaa kovettajat ja pohjamaalit,ja maalattiin vain auto yli ei oven välejä konehuonetta takakaluukkua,mutta taisi kaveri jopa 5 eri kerrosta kuitenkin sillä määrällä yli ruiskuttaa,hieman huono tila maalata ei olut ilma imurit käytössä mutta ihmeen siistiiä jälkeä sai aikaan,no onhan se jo yli 15v autoja maalannut.
Avatar
Paussi
Viestit: 853
Liittynyt: 18 Joulu 2006, 18:22
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja Paussi »

Kiitos Jiiteen vastauksesta sekä muiden, hyvä tietää näitä juttuja. Täytyy alkaa kiertelee tässä jossai vaiheessa :)
Ford Taunus Coupe 2.8 V6 -74
ohc205
Viestit: 275
Liittynyt: 30 Marras 2007, 16:16
Paikkakunta: Uusimaa

Viesti Kirjoittaja ohc205 »

Pöhö-Andrei kirjoitti:Tuo 1.5 litraa sierran kokoiseen autoon on hieman liian vähän. Kahdella litralla pärjää jo paremmin. Ohiruiskutusta ja välineistä johtuvaa pölyämistä tapahtuu enemmän mitä maalaamoissa tehtynä joten itse ainakin lähtisin rakentelemaan tuota maalausta kahden maalilitran voimin. Tuo riittävyys riippuu tietenkin vielä pohjamaalaustarpeesta, onko koko auto pohjamaalisa vai ainoastaan osa. Jos alle jää jotakuinkin samanvärinen maali mitä tuleva pintakin on, menee maalia luonnollisesti hieman vähemmän.

Hukkaanhan se mahdollinen ylimääräinen ei mene, joten sitä voi käyttää myöhemmin kunhan muistaa ettei lataa koko "panosta" kerralla eli pitää kovettajan erillään ja tekee aina juuri sen verran mitä kannulliseen tuntee tarvitsevansa.

5000€ kyllä vaikuttaa kokolailla suolaiselle hinnalle auton maalauksesta. Minä voisin vetää tonnilla vastaavan homman, sisältäen maalit ja noiden kaarien vaihdon. :wink:
Moi, onnistuuko myös metallihohtovärit? Missäspäin itäsuomea sulla on paja?
6 Granadaa (tehokkain 181,5hv /323,9Nm, 8 Sierraa, Taunus -70M, Escort -75
Vastaa Viestiin