Kampiakseli

Yleistä keskustelua tekniikasta ja selityksiä mm. termeille: V6, OHC, Atlas, kumipusla ja Weslage. EI SEURUSTELUA. Kommentoiminen vaatii rekisteröitymisen.

Valvojat: taunus 78, Timppa, Pj

TuohkaRacing
Viestit: 76
Liittynyt: 22 Huhti 2007, 14:20
Paikkakunta: Hollola/Miekkiö

Viesti Kirjoittaja TuohkaRacing »

ohc205 kirjoitti:
Nuo on iteasiassa letukan pikkulohkokoneen veivit. Ja tarkotettu nimenomaan ensimmäisiin pikkulohkoihin, joissa on 2" kaulat. Uudemmissa on 2,1" kaulat.

Kampuraa joutuu koneistamaan 1,2mm ohuemaksi kk-kauloista. En näe mitään järkeä ko veiveissä, kun valmiiksi sopivia, cossun kangen mitoilla olevia saa 400e hintaan suoraan hyllystä.

Se asia us-partsissa on kyllä perseestä, ettei niitä kiinnosta tilata "vaikeampia" osia, vaikka niitä helposti olisi saatavilla. Kun taas racers-plase ja tuumacid ovat saaneet ne toimitettua.
juu mut mähän sanoin tossa et modaamisella sopivat, mutta se on totta kun valmiiks sopivia kankia saa vain 10€ kalliimmalla ni kyllähän ne kannattaa ottaa
Ford Taunus 1.6 2d -75 (projekti)
Ford sierra 2.0 TIC -87 (projekti)
MB 300e 24v -89 (projekti)
MB 300sel -88 (käyttis)
VW Vento 1.8 CL -96 (varakäyttis)
Vastaa Viestiin