Sierra XR4 2.8 käynnistys vaikeudet

Yleistä keskustelua tekniikasta ja selityksiä mm. termeille: V6, OHC, Atlas, kumipusla ja Weslage. EI SEURUSTELUA. Kommentoiminen vaatii rekisteröitymisen.

Valvojat: taunus 78, Timppa, Pj

MTR-84
Viestit: 15
Liittynyt: 10 Joulu 2008, 13:49
Paikkakunta: Janakkala

Sierra XR4 2.8 käynnistys vaikeudet

Viesti Kirjoittaja MTR-84 »

lähti eilen käyntiin vaihettuani puolan ja sytkäyksikön muttei enää tänä aamuna käynnistynyt. ei tule kipinää.

onko puola ja sytkäyksikkö taas rikki vai mistähän lähtisi vikaa hakemaan?

Sulakkeet on ehjiä, releet "napsahtaa" ku laittaa virran päälle..

Vaikuttaako lämpötilananturin toiminta tuohon käynnistymiseen?
Sierra XR4 2.8 -87
Avatar
Taco
Viestit: 2291
Liittynyt: 17 Heinä 2004, 13:14
Paikkakunta: Oulu

Viesti Kirjoittaja Taco »

Käsittääkseni se vaikuttaa vain kylmäkäynnistykseen eli kyllä pitäisi edes yrittää ja jos sulla ei tuu kipinää niin aika varmasti johtuu siitä ;)

Virranjakajankansi? Pyörijä? Tuleeko puolalle virtaa? Sinisen Motorcraft jakajan kannen saa ainakin kiinni siten että pyörijän kosketuspinta vääntyy ja siinä on ruuvikiinnitys. Se punakantinen jakaja on Bosch ja siinä on ne "peltilipareet" kiinnitystä varten. Millä muuten tuon kipinättömyyden tarkastit?
Taunus on mielentila ja mielentila on Taunus.
MTR-84
Viestit: 15
Liittynyt: 10 Joulu 2008, 13:49
Paikkakunta: Janakkala

Viesti Kirjoittaja MTR-84 »

mulla on tuo punakantinen jakaja..

tulppa tulpan johtoon --> toinen starttaa --> toinen pitää kiinni johdosta n. 1cm päässä lohkosta. Tai sitte sama muuten paitsi tulppa puolan johtoon..
Sierra XR4 2.8 -87
Vastaa Viestiin