Kellään kuvaa mkI takaroiskeläppien asennustavasta?

Yleistä keskustelua tekniikasta ja selityksiä mm. termeille: V6, OHC, Atlas, kumipusla ja Weslage. EI SEURUSTELUA. Kommentoiminen vaatii rekisteröitymisen.

Valvojat: taunus 78, Timppa, Pj

Avatar
teroniusmonk
Viestit: 1167
Liittynyt: 11 Loka 2006, 20:26
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja teroniusmonk »

Aika rajuja tellinkejä on väsätty kyllä. :D Pitänee omatkin läpät jossain vaiheessa laitella kiinni jahka kerkiää... kiitos vaan kuvista myös minunkin puolestani.
Sierra2.3-16v
Viestit: 58
Liittynyt: 04 Kesä 2008, 20:25
Paikkakunta: Ylöjärvi

Viesti Kirjoittaja Sierra2.3-16v »

Tossa kuvaa nyt sitten omista asennuksista:
Ensin tuli tehtyä raudat Tinden kuvien mukaan. Sitten hommasin roiskeläpät automaasta, cosworth clubin alennuksin 8,80e kpl ei paha ollenkaan, kun rompetoreilla huudellaan 25e/pari.

Tuossa sitten kuvia valmiista asennuksista, näyttää vähän siltä, että taidan katkaista tuota ylöspäin nousevaa osaa vähän matalammaksi, täytyy tosin katsoa luonnossa vielä ensin.

edestä
takaa
takaa yleiskuva
Mustang GT Convertible 1988
Mustang HT 1966 [tulossa]
Mondeo Ghia stw 2003
Avatar
Hessu
Viestit: 709
Liittynyt: 20 Loka 2004, 08:34
Paikkakunta: Häijää

Viesti Kirjoittaja Hessu »

Nyt rupeaa jo olemaan tosi retro :D Sivusta päin katsottuna vähän hassun näköinen mutta tuollaisiahan ne taisi silloin olla. Takaa katsottuna vissiin hiukan madaltaa autoa?
Sierra2.3-16v
Viestit: 58
Liittynyt: 04 Kesä 2008, 20:25
Paikkakunta: Ylöjärvi

Viesti Kirjoittaja Sierra2.3-16v »

Jep, ja arvaas mietinkö kauan laitanko vai en.. :lol: Joo, voi olla, että noi on vähän liian ulkona, onneksi on varaa "säätää" niitä sisäänpäin jos tarvii, mutta mitä oon muitten kuvista katsonut, niin aikas ulkonevat ne näyttää olevan ihan orkkiksenakin. Tosiaan, ei näytä olevan ollenkaan niin perä korkealla kuin ilman läppiä.
Mustang GT Convertible 1988
Mustang HT 1966 [tulossa]
Mondeo Ghia stw 2003
Janne
Viestit: 143
Liittynyt: 11 Loka 2004, 16:48
Paikkakunta: Espoo
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Janne »

Varaosaluetteloa selatessa huomasin että, onhan noita roiskeläppiä näköjään saanut tilattua tehtaaltakin (ainakin 70-74). Tässä kuva läpistä ja kiinnikkeistä:

http://koti.mbnet.fi/janneau6/Data/OrigMudflaps.jpg
Vastaa Viestiin