stefa vuotaa

Yleistä keskustelua tekniikasta ja selityksiä mm. termeille: V6, OHC, Atlas, kumipusla ja Weslage. EI SEURUSTELUA. Kommentoiminen vaatii rekisteröitymisen.

Valvojat: taunus 78, Timppa, Pj

Avatar
FoorttiFani
Viestit: 976
Liittynyt: 23 Loka 2007, 21:10

stefa vuotaa

Viesti Kirjoittaja FoorttiFani »

Eli siis -75 1.6 ohc tiputtelee öljyä. Vuotokohta on laturinremmin pyörän stefa. eli siis kampuran stefa? Onko kova homma vaihtaa? pystyyköhän vaihtaa kone paikallaan vai pitäiskö nostaa pois?
Avatar
p3
Viestit: 1205
Liittynyt: 16 Tammi 2005, 20:18
Paikkakunta: Perniö

Viesti Kirjoittaja p3 »

kyllä sen paikallaan saa vaihettua. jakopää pitää purkaa, ni vaiha samalla kaikki 3 stefaa.
Älä ota sitä niin vakavasti!

Scorpio 2.9 at -91 coupe
Avatar
FoorttiFani
Viestit: 976
Liittynyt: 23 Loka 2007, 21:10

Viesti Kirjoittaja FoorttiFani »

selvä juttu, löytyiskö 1.6 koneen räjäytyskuvia jostain?
Avatar
p3
Viestit: 1205
Liittynyt: 16 Tammi 2005, 20:18
Paikkakunta: Perniö

Viesti Kirjoittaja p3 »

korjauskäsikirja siinä enempi auttas.
ei siinä paljon räjäyttämistä ole, ropelli, jakopäänkoppa, remmi, hihnapyörät pois. sitte vanhat stefat irti ja uuet tilalle. hankalin homma on saaha jako pysymään kohillaan, etenki apuakseli. mut ei sinällään haittaa jos osaa sytkän ajottaa :wink:
no tieten hihnapyörät ja hihna pitää tulla oikiaan tiukkuuteen.
Älä ota sitä niin vakavasti!

Scorpio 2.9 at -91 coupe
Avatar
Karjala
Viestit: 123
Liittynyt: 23 Joulu 2010, 18:28

Viesti Kirjoittaja Karjala »

Onko V6 moottorin laturinremmin pyörä varustettu jonkinmoisella kiilalla ja pitääkö se vetää ulosvetäjällä irti? Ja saako kampiaksilan stevan helposti pois, ilman syylärin irrotusta?
Stefa
Viestit: 172
Liittynyt: 13 Touko 2010, 23:04

Viesti Kirjoittaja Stefa »

:lol:

Viimeiseen kysymykseen en tiedä vastausta, mutta vinkki noiden stefojen irroitteluun: Poralla pari pientä reikää kehälle ja peltiruuvit niihin. Saa kivasti nyittyä pois. Jos on sopivat kalut, niin saa melko pienestäkin kolosta stefan pois.

Vanhaan remmiin vaikka maalikynällä merkit joka hihnapyörään ja remmiin, sitten vanhasta remmistää siirtää merkit uuteen remmiin ja takaisin laitettaessa merkit kohdikkain. Hieman vaatii huolellisuutta, mutta onnistuu suht helposti.
iji-69
Viestit: 249
Liittynyt: 15 Loka 2009, 00:11
Paikkakunta: Tervakoski

Viesti Kirjoittaja iji-69 »

Stefa kirjoitti: Jos on sopivat kalut, niin saa melko pienestäkin kolosta stefan pois.
Mutta ei oo pienen kolon voittanutta. Turhaa lähet pois. :P
Ford johtaa.
Herkko
Viestit: 1313
Liittynyt: 25 Elo 2004, 22:55
Paikkakunta: Rovaniemi

Viesti Kirjoittaja Herkko »

Karjala kirjoitti:Onko V6 moottorin laturinremmin pyörä varustettu jonkinmoisella kiilalla ja pitääkö se vetää ulosvetäjällä irti? Ja saako kampiaksilan stevan helposti pois, ilman syylärin irrotusta?
On siellä kiila,mutta ei mikään "kartiokiila"että
sen vuoksi jämähtäis.
Joskus lähtee käsin vetämällä,joskus niin
kiinni että ulosvetäjää tarvitaan.

Toissa päivänä irroitin ja oli tässä
tapauksessa lujassa.

Voi toki onnistua syyläriä irrottamatta,
mutta ahdasta on työskentely.
Avatar
Karjala
Viestit: 123
Liittynyt: 23 Joulu 2010, 18:28

Viesti Kirjoittaja Karjala »

Voi olla viisaampaa irrottaa syyläri heti kättelyssä.
JeeSe
Viestit: 575
Liittynyt: 14 Touko 2009, 11:23
Paikkakunta: TuuSula

Viesti Kirjoittaja JeeSe »

Joo, täältä kans ääni syylärin irrottamiselle ensin.

Ite irrotin vasta siinä vaiheessa, kun piti se työvälineen lipsahtamisen aiheuttama reikä kolvata umpeen.. :oops:
-75 2d Sedan 2.0L Automatic
Ydinvoima on ylivoimaa!
Avatar
Mois
Viestit: 7872
Liittynyt: 28 Heinä 2004, 19:47
Paikkakunta: Suur-Kouvolan laitamilla
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Mois »

JeeSe kirjoitti:Joo, täältä kans ääni syylärin irrottamiselle ensin.

Ite irrotin vasta siinä vaiheessa, kun piti se työvälineen lipsahtamisen aiheuttama reikä kolvata umpeen.. :oops:
Joo, itelläkii monta kertaa lipsahtannu avain ja mihkäs muualle ku syyläriin... Eli kannattaa irrottaa syyläri suosiolla. Omast Tanest piti irrottaa jopa toinen etulokari kun vaihdoin etuiskareita :lol:
Taunus 2D 2.0 OHC -77
Taunus 2D 1.6 OHC -75
Taunus 2D 2.0 V6 -72 raato
BMW 320i Coupe -98
iji-69
Viestit: 249
Liittynyt: 15 Loka 2009, 00:11
Paikkakunta: Tervakoski

Viesti Kirjoittaja iji-69 »

Niin, kun tuohon stefanvaihtourakkaan lähtee, ilman muuta jakoremmi samalla vaihtoon. Sytytysmerkki (0) kampiakselin siivapyörältä kohdalleen ja sitten 4 päälle vaihteistosta ja käsijarru päälle.
Virranjakajan kansi auki ja merkki mihinkä pyörijä osoittaa.

Kun asennusvaiheessa (nokkahihnan, uuden sellaisen) nokka-akselin kiila osoittaa alaspäin kuten myös taustapellin osoitin ja
kampiakselin ylöspäin ja se pyörijä jakajassa on edelleen siinä merkissä eli ykköspyttyyn päin, niin ei voi pahasti pieleen.

Hihnankiristäjä pitää tietty kääntää ekana auki-asentoon purkuvaiheessa ja sitten asennusvaiheessa ruuvia löysätään, pari kierrosta moottoria pyöritetään avaimella ja ruuvi kiinni.

http://i161.photobucket.com/albums/t216 ... 1295464256

Ei tämä avaruustiedettä ole, eiköhän neekeritkin näitä oo tehtaalla kasannut.
Ford johtaa.
Vastaa Viestiin