Yleistä keskustelua tekniikasta ja selityksiä mm. termeille: V6, OHC, Atlas, kumipusla ja Weslage. EI SEURUSTELUA. Kommentoiminen vaatii rekisteröitymisen.
Hesus kirjoitti:Kaasarit kuuluu moottorisahoihin ja ruohonleikkureihin nykypäivänä. Itse en nää tossa mitään järkeä mutta kukin tekee niinku parhaaks näkee.
erittäin asiaton välihuomautus
Turha tomi soittaa suuta. Kysyttiin että onko järkeä ja kerroin oman mielipiteeni.
onko järkeä? kysyttiin että miten onnistuu
joku vois poistaa nää turha viestit tästä ihan järkevästä ketjusta.
Onhan kunnon kaasari patteristos enemmän munaa... Jotkuu ei ehkä haluu "uutta" tekniikkaa eikä mitään ylimääräisiä sähköjä reistailemaan vanhaan autoon vaan haluaa pitää sen "vanhan" näköisenä... Minuu ei ainakaa ruiskut kiinnosta muuten paitsi ehkä taloudellisuuden takii...
Ford Taunus 4d 2,8 v6 73
Ford Taunus coupe 2.0 75
Ford Taunus 4d 2,0 77
Ford Taunus 4d 2,0 XL 71
Ford Granada stw 2,8i ghia 83
Ford Granada coupe 2,6 XL 74
3x Mondeo stw
Dodge Aspen 3,7 81
Helkama Hopeasauma 55
Jawa 550 pionyr 57
Poistakaa vaik samalla mun käyttäjätunnuskin..ei taida mun ajattelutapa soveltua tänne. Onneks en maksanu jäsenmaksua.
Ja tomille vielä,katoppa ensimmäinen viesti niin siinä kysytään kyllä että onko kyseisessä toimenpiteessä järkeä. Jos et nää vieläkään sitä niin kannattanee käydä optikolla.
Hesus kirjoitti:Poistakaa vaik samalla mun käyttäjätunnuskin..ei taida mun ajattelutapa soveltua tänne. Onneks en maksanu jäsenmaksua.
Ja tomille vielä,katoppa ensimmäinen viesti niin siinä kysytään kyllä että onko kyseisessä toimenpiteessä järkeä. Jos et nää vieläkään sitä niin kannattanee käydä optikolla.
Nimimerkki Jannu ymmärsi mitä tarkoitin, kun kysyin onko koko hommassa järkeä. Eli edullinen 2,9:n kone olisi tiedossa ja mieli teksisi heittää vanha 2,3 kone pois. Niin ja auto on -71 P7. Eli mitä vaikeuksia on luvassa ja mitä kannattaa ottaa huomioon. En aio autostani mitään virtuaalilemmikkiä sähkötöineen rakentaa, eli kaasareilla homma tulisi toteuttaa, tai sit unohtaa koko homma. Hmm, pitäisköhän alkaa sitten suunnnittelemaan Indenorin dieseliä pellin alle, ei tuu liikaa sähköjä? Onko kukaan muuten dieselöinyt
Taunusta?
Semmonen Scorpparin 2.5td parin kilon ahdoilla olis varmaan ihan jees..?
Kaasarit on ihan ok, mutta tohon sytkä hommaan kannattaa oikeasti paneutua.
Vähän karrikoidusti, väljä kärkijakaja jumittavalla keskipako säädöllä ja vuotavalla alipainekellolla ei liene merkittävästi huolettomampi ratkaisu kuin esim. megalla ohjattu 2.9 orkkis jakaja.
Saahan siihen vaikka Edis 6 suorasytkän suhteellisen pienellä vaivalla ja jopa kohtuu hintaan.
Limits are only set by lack of knowledge.
Sierra STW 5.0
We don't do this because it's easy, we do this because it's hard..
tanari kirjoitti:helpoimmalla pääsis jos löytäis 2.8litrasen koneen missä on kärjetön sytkä, sit vaan kaasari kii ja menoks.
Ja sais lailliseksi... 2,9 ei taida saada vai miten on ämmäläistenkaa...?
Niitähän on ollu 2.6:kin..mites muuten kun näitä viimeisiä knudseneita on ollu ainakin farkkuversioissa
10-tuumasilla takajarruillakin,Suomessakin kirjat tuntee.
Vaikuttasko se mihinkään kun isompaa konetta laittaa?
Eiköhän ton 2.8 kaasari imusarjan saa sovitettua pienellä vaivalla.Mulla on omassani 2.8efin imusarja.Muutamaa reikää joutui venyttämään.Keskimmäiset (2 ja 5 sylinterien) kanavat on kakskasissa kapeemmat/korkeemmat, täytyis melkein täyttää ja viilata jos oikei hyvän haluu.
Missäs tuossa 2.8 kaasarissa on termari? imusarjassa vai vesipumpussa?