Taka-akseli on mallia Salisbury Type B
Purkutyö on nyt siinä vaihessa, että taka-akseli on irti korista ja kardaaniakselista, tukivarret ovat irti ja taka-akselikotelon kansi ja öljyt poissa. Myös vetopyörästönlaippa on irti.
Kysymys kuuluu miten pienenveto- ja tasauspyörästön saa irrotettua akselikoteosta?
Tarkoitus olisi hiekkapuhalluttaa taka-akseli.
Taka-akselin purkaminen
Valvojat: taunus 78, Timppa, Pj
Enpäs osaa sanoa varsinaiseen kysymykseen..
jäin vaan ihmettelemään että puhalletaanko sisäpuoleltakin ja jos niin miksi?
Vai miksi nuo pitää irrottaa,ihan rempan takia?
http://www.oldcars.de/
Tuolla on ainakin räjäytyskuva jos auttaa johonkin.
jäin vaan ihmettelemään että puhalletaanko sisäpuoleltakin ja jos niin miksi?
Vai miksi nuo pitää irrottaa,ihan rempan takia?
http://www.oldcars.de/
Tuolla on ainakin räjäytyskuva jos auttaa johonkin.
Taunus Maximus =)
Ensin täytyy avata akselin taka-kansi. Kannen alta löytyy laakeripukit jotka pitävät tasaupyörästöä paikalla. Eli ne auki ja tasauspyörästö lähtee irti. Pienen vetopyörän saa pois avaamalla mutterin kardaanin vetolaipan päästä. Tässä on huomioitava että se on oikeassa momentissa (pitäisi olla) ja sitä ei kannata aukaista jos ei ole pakko!. Eli maalaus projektin takia sitä ei kannata purkaa!!!
2DXL kirjoitti:Ensin täytyy avata akselin taka-kansi. Kannen alta löytyy laakeripukit jotka pitävät tasaupyörästöä paikalla. Eli ne auki ja tasauspyörästö lähtee irti. Pienen vetopyörän saa pois avaamalla mutterin kardaanin vetolaipan päästä. Tässä on huomioitava että se on oikeassa momentissa (pitäisi olla) ja sitä ei kannata aukaista jos ei ole pakko!. Eli maalaus projektin takia sitä ei kannata purkaa!!!
OK. Laakeripukit ovat auki ja itselukittuvamutteri on jo poissa
Uskon, että vältyn lommahtavan holkin rikkoutumiselta.
Tarvitseeko rattaita irrottaessa käyttää erityisesti voimaa, ihan vaan nostamalla ei tunnu irtoavan :?
Päätin purkaa koko akseliston hiekkapuhalluksen ajaksi niin ei tarvitse hiekan jyviä hammasrattaitten väleistä poistella. Hiekkaa menee kuitenkin joka paikkaan vaikka miten hyvin suojaisi.