Taunuksen alkuperäiset hilppeet

Yleistä keskustelua tekniikasta ja selityksiä mm. termeille: V6, OHC, Atlas, kumipusla ja Weslage. EI SEURUSTELUA. Kommentoiminen vaatii rekisteröitymisen.

Valvojat: taunus 78, Timppa, Pj

Avatar
Mois
Viestit: 7872
Liittynyt: 28 Heinä 2004, 19:47
Paikkakunta: Suur-Kouvolan laitamilla
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Mois »

Uretaanihan vois olla ihan hyvää, jos ekaks vetäis kunnolla kotelosuojaa ja sit vasta uretaanilla se kotelo täyteen :D
Taunus 2D 2.0 OHC -77
Taunus 2D 1.6 OHC -75
Taunus 2D 2.0 V6 -72 raato
BMW 320i Coupe -98
Avatar
raimo
Viestit: 500
Liittynyt: 18 Touko 2005, 10:29
Paikkakunta: Hyvinkää

Viesti Kirjoittaja raimo »

Jeap, tossa mun seiskanelosessakaan ei ole tuota uretaania takakulmien koteloissa. Sinne väliin on hyvä tiputella muttereita, työkalua ym. rojua :D
Capri III -81, Escort II -74, Taunus I 1.6-16v-74, Taunus III 1.6GX -82
Avatar
jryti
Viestit: 855
Liittynyt: 18 Tammi 2006, 09:57
Paikkakunta: Kajaani

Viesti Kirjoittaja jryti »

Jos jollakin on niitä kovalevyjä vielä tallessa niin nappaisitteko kuvia ja vähän taktisia mittoja, kun taidan tehdä ne itse, kun oma kokemus on että sellaiset tosiaan happanee niin hopusti ettei niitä taida kannattaa edes haaveilla käytettyinä :) Sama homma sen maton kohdalla, ellei jollakulla pyöri ehjää sellaista nurkissa (Tyhmä kysymys.. :lol: ...)
Homma hanskassa, mutta hanskat...No ne nyt oli jossain!

Museoleimassa -72 Coupe GT 2000
2x 12m -65
Avatar
Sultzi
Viestit: 1914
Liittynyt: 23 Helmi 2006, 22:01
Paikkakunta: Kalvola

Viesti Kirjoittaja Sultzi »

raimo kirjoitti:Jeap, tossa mun seiskanelosessakaan ei ole tuota uretaania takakulmien koteloissa. Sinne väliin on hyvä tiputella muttereita, työkalua ym. rojua :D
Itselläkin Cortinassa ovat avonaiset. Ei vaan parane tiputtaa mitään pientä, tulee lattialle suoraan :lol:
sami83
Viestit: 324
Liittynyt: 02 Elo 2004, 00:11
Paikkakunta: Pori

Viesti Kirjoittaja sami83 »

Voorttimies kirjoitti: Mk I:ssä on kuminen/muovinen matto tavaratilassa. Vararenkaan päällä ilmeisesti on alunperin ollut kovalevyn palanen, tosin omassa ei ollut. Takapenkin takana olevasta pahvistakaan en ole ihan sataprosenttisen varma. Tosin sellaisethan vettyy ja ryvettyy niin äkkiä, että varmasti poistetaan aika äkkiä. Tavaratilan sivuilla ei ole mitään suojia/verhoiluja.
Tarkennusta: 70-72 ilmeisesti kuminen matto tavaratilassa. Uudemmissa solumuovia tms. ja mk3:ssa lisäksi vaneripala vararenkaan kohdalla. Ghiassa tekstiilimatto joka jatkuu myös pyöräkoteloiden päälle. Gxl-mallin matosta ei tietoa? Takapenkin takana pahvi on ollut ainakin vm. 76-> kaikissa.
Voorttimies
Viestit: 262
Liittynyt: 29 Heinä 2004, 22:34
Paikkakunta: Salo
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Voorttimies »

1975 GXL:ssä oli kumimatto, niinkuin jo sanoin.
Ford Capri S 2.6 V6
Ford Sierra 2.0 iS (myyty - 5 tuntia sen jälkeen kylki edellä puuhun)
Ford Scorpio 2.9i V6 Ghia Automatic
Ford Fiesta mk 4 1.3i
REPA

Viesti Kirjoittaja REPA »

Minulla 73 ja kumimatto+ kovalevy .Takapenkin takana " pahvi".Pahville on omat kiinikkeet ristikossa joka on penkin takana.
Teurastaja
Viestit: 11
Liittynyt: 09 Elo 2004, 13:10
Paikkakunta: 02630
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Teurastaja »

Omassani ohut muovimatto ilman alapuolisia levyjä. Takapenkkiä vasten on jokin kovalevyviritys, joka ei näytä kovinkaan alkuperäiseltä.
Saab 9-5 '00
[Rekisteröitynyt käyttäjä #31]
teekoo
Viestit: 265
Liittynyt: 10 Marras 2004, 10:11
Paikkakunta: Vaasa

Viesti Kirjoittaja teekoo »

Mulla -71 XL:ssä ei uretaania ja kumimatto tavaratilan lattialla, ei kovalevyä vararenkaan päällä (en tiedä onko ollut uutena, itse ostin auton suht alkuperäiskuntoisena 1981). Takapenkin selkänojan ja tavaratilan välissä on musta pahvi. Tunkki on pyöränmutteriavaimella pumpattavaa mallia.

Aikoinaan isäukon uutena ostamassa -71 1600 L Cortinassa ei ollut uretaania, oli kumimatto, ei kovalevyä eikä mustaa pahvia. Tunkki sama pumpattava.

-74 (valm. 12/73) L coupessa on uretaania, kumimatto, varapyörän kovalevy ja musta pahvi selkänojan takana. Sivulta veivattava tunkki.

Kaikissa II- ja III-korisissa on uretaanit, solumuovinen tavaratilan matto, varapyörän kovalevy ja musta pahvi. Lisäksi takasisälokasuojien päällä koloissa on solumuovista tehdyt mustat täytepalat. Sivulta veivattava tunkki.
sami83
Viestit: 324
Liittynyt: 02 Elo 2004, 00:11
Paikkakunta: Pori

Viesti Kirjoittaja sami83 »

teekoo kirjoitti:Kaikissa II- ja III-korisissa on uretaanit, solumuovinen tavaratilan matto, varapyörän kovalevy ja musta pahvi. Lisäksi takasisälokasuojien päällä koloissa on solumuovista tehdyt mustat täytepalat. Sivulta veivattava tunkki.
Muuten samaa mieltä mutta myös tavaratilan tekstiilimattoa esiintyy II-ja III-korisissa, kuten sanoin. Varapyörän kovalevyä taas ei ole tullut itselläni vastaan kuin III-korisissa. Tunkin allakin on muuten pehmuste useissa malleissa...
teekoo
Viestit: 265
Liittynyt: 10 Marras 2004, 10:11
Paikkakunta: Vaasa

Viesti Kirjoittaja teekoo »

sami83 kirjoitti:Muuten samaa mieltä mutta myös tavaratilan tekstiilimattoa esiintyy II-ja III-korisissa, kuten sanoin.
Pitää varmasti paikkansa. Tuolla "kaikissa II- ja III-korisissa" tarkoitin lähinnä kaikkia omiani.
Avatar
TaunusTomi
Viestit: 953
Liittynyt: 02 Elo 2004, 22:43
Paikkakunta: Noormarkku

Viesti Kirjoittaja TaunusTomi »

mulla ei ole ollut 2-koppasessa uretaania koteloissa..(luojan kiitos) :)
jos laitteet hajoo se on niiden heikkoutta...
Taunus 78 Cosworth BOA
Vieras

Viesti Kirjoittaja Vieras »

Mulla on takatilan ja selkänojan välissä pahvi. Muovimaton alla ei ole vararenkaan päällä mitään. Tunkki veivattava ja eikä mielestäni ole nähnyt uretaania missään. Takakontin ne sivuissa olevat tyhjät tilat olen käyttänyt hyödyksi tarpeen vaatiessa. Taunukseni on 75 ja olen kolmas omistaja. Taunus on varustelultaan alkuperäinen.
Vastaa Viestiin