Pähkinä purtavaksi

Sitä sun tätä muihin ryhmiin kuulumatonta. Tärkeät linkit ilmoitukseen LINKKEJÄ ja VINKKEJÄ tai kerro jos joku asia nyppii.
Kommentoiminen vaatii rekisteröitymisen.

Valvojat: taunus 78, Timppa, Pj

Avatar
Viipo
Viestit: 808
Liittynyt: 28 Loka 2004, 09:29
Paikkakunta: Joensuu

Viesti Kirjoittaja Viipo »

mie vaan oon miettiny, jotta miten siihen farkkuun mahtuu kiuas ja lauteet? tai miten siinä peseydytään :P

Halot vissiin kulkee takaluukussa matalat lauteet vois olla takapenkin paikalla ja kiuas jossain kojelaudan tienoilla. bensatankin ja vararengaskotelonkin vois korvata jollain parinsadanlitran vesisäiliöllä. tartteis vaan rakentaa sitten joku vesipumppu siirtämään sitä vettä ylemmäksi, mutta siitähän saisi samalla suihkun?
Pontiac Astre -77
Toyota LandCruiser -81
Miikka
Viestit: 284
Liittynyt: 20 Heinä 2004, 21:28
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja Miikka »

Farkku on katkaistu etuovien puolesta välistä. Kiuas oikeassa etukulmassa, jotakuinkin siinä missä on aikoinaan ollut pelkääjän penkki. Lauteet taka-akselin ylityksen kohdalla lattiapeltiin kiinni pultattuna poikittain ja samassa tasossa pitkittäin takana oik. ja vas, edessä vas. Siis kiukaan vieressä.

"Peräkontin" lattia on laskettu samaan tasoon takahelmojen alareunan kanssa, ettei tarvii takalauteilla istua kuin lattialla vaan saa jalat koloon.

Peseytyminen tapahtuu vesistössä, jonka rantaan Saunus peruutetaan. Ja jos maanomistaja ei tykkää, siirrytään seuraavan vesistön ääreen! Koittakaapa samaa Honkarakenteen hirsisaunalla :D

Halot kulkee - aivan oikein - vetoauton takaluukussa.

0-80 C n. 25 min. Halon kulutus 3 pesällistä/h.

Tulkaa kokeilemaan ens kesäkuussa Apianlahdessa :D
Avatar
taunusstyle
Viestit: 1469
Liittynyt: 02 Marras 2004, 05:03
Paikkakunta: rovaniemi

Viesti Kirjoittaja taunusstyle »

voi mahoton. perkule ku pistin oman farkun paaliin viime keväänä ois saanu siitä hyvän kesä käyttöön tarkotetun asuntovaunun ku kerran sauna on jo :wink:
ruoste! mitä mainioin ruuvilukite
Avatar
Sumu
Viestit: 1525
Liittynyt: 12 Elo 2004, 17:25
Paikkakunta: Vaasa
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Sumu »

Miikka kirjoitti:

Tulkaa kokeilemaan ens kesäkuussa Apianlahdessa :D
Diili!
Sedan GT '73
Vastaa Viestiin