vilkut ja varoitusvalot hukassa?

Yleistä keskustelua tekniikasta ja selityksiä mm. termeille: V6, OHC, Atlas, kumipusla ja Weslage. EI SEURUSTELUA. Kommentoiminen vaatii rekisteröitymisen.

Valvojat: taunus 78, Timppa, Pj

Avatar
vilunki78
Viestit: 289
Liittynyt: 19 Touko 2005, 17:31
Paikkakunta: Kouvostoliitto

vilkut ja varoitusvalot hukassa?

Viesti Kirjoittaja vilunki78 »

löytyiskö hyviä neuvoja, kun vilkut ei pelaa ja oljynpaine sekä latausvalo ei toimi. olen kokeillut vaihtaa viiksen, mut ei auttanut ja kuitenkin hätävilkut toimii. virtalukon pohjankin olen vaihtanut, mut ei mitään vaikutusta. sulakkeet on ehjät. alkaa hermo mennä kohta, nää sähköviat on niin ärsyttäviä välillä löytää.
Avatar
taunusstyle
Viestit: 1469
Liittynyt: 02 Marras 2004, 05:03
Paikkakunta: rovaniemi

Viesti Kirjoittaja taunusstyle »

ei muutaku purkamaan johtonippua kojelaudan sisästä ja kone tilasta. itellä oli sama ongelma.
Avatar
ft79
Viestit: 2091
Liittynyt: 20 Huhti 2005, 16:42
Paikkakunta: urjala

Viesti Kirjoittaja ft79 »

ootko rassannu sulakerasian liittimiä (sisäpuolella olevia kanssa)???
loppu itellä ainaki sähköviat siihen...
Taunuksella apiallle 2016 tai sitten -17.... tai joskus..
teekoo
Viestit: 265
Liittynyt: 10 Marras 2004, 10:11
Paikkakunta: Vaasa

Viesti Kirjoittaja teekoo »

Nuo kaikki laitteet ovat sellaisia, jotka saavat sähkön virtalukon sytytysvirta-asennon takaa. Hätävilkut toimivat, koska silloin vilkuille tulee sähkö eri reittiä virtalukon ohi. Seuraapa sitä paksua mustaa virtalukolta lähtevää johtoa ja mittaa, missä kohtaa on katkos. Sulakerasiassa saattaa olla kosketushäiriö niittaamalla koottujen liitinliuskojen välillä. Tarkista myös ne sulakerasian pohjasta sisäpuolelle lähtevät liittimet.
Avatar
vilunki78
Viestit: 289
Liittynyt: 19 Touko 2005, 17:31
Paikkakunta: Kouvostoliitto

Viesti Kirjoittaja vilunki78 »

:D :D :D jee, löytyhän se vika viimein. se liitin siellä sulakerasian pohjassa se syypää oli. eli kiitos taas hyvistä vinkeistä, säästyin monilta harmailta hiuksilta.
Vastaa Viestiin