GT Coupe -72

Sitä sun tätä muihin ryhmiin kuulumatonta. Tärkeät linkit ilmoitukseen LINKKEJÄ ja VINKKEJÄ tai kerro jos joku asia nyppii.
Kommentoiminen vaatii rekisteröitymisen.

Valvojat: taunus 78, Timppa, Pj

Avatar
Januzki
Viestit: 1149
Liittynyt: 12 Loka 2004, 22:35
Paikkakunta: Kajaani/Oulu

GT Coupe -72

Viesti Kirjoittaja Januzki »

Elikkä kävin tuossa viikonloppuna kattomassa Suomussalmen takaa tuommosta GT Coupea 2.0V6 papereilla: http://www.taunusfinland.com/galleria/t ... p?album=82

Mitäs mieltä, paljon kannattas maksaa, mukaan sais toisen konepeiton ja 2.8V6 koneen, jonka kunnosta ei täyttä varmuutta, toiminu kuulemma ostaessa, Caprista otettu tekniikan vaihdon seurauksena. Taitaa olla vaihdelaatikkokin mukaan. Pohja kuulemma hyväkuntoinen. :roll:
Avatar
Januzki
Viestit: 1149
Liittynyt: 12 Loka 2004, 22:35
Paikkakunta: Kajaani/Oulu

Viesti Kirjoittaja Januzki »

Niin ja laittamista ainaki etulokari, kuskin penkki...
Tuhnus
Viestit: 155
Liittynyt: 22 Joulu 2004, 20:43
Paikkakunta: Lempäälä

Viesti Kirjoittaja Tuhnus »

Tulee ihan oma mieleen, oli meinaan tasan samanlaisessa kunnossa ostettaessa mutta ajokuntoinen ja myöskin mattamusta.. :)
Ja hommia kyllä oli!! Auto oli katsastettu varmaan jollain tutulla katsastusmiehellä. Pellit oli kursittu kasaan pakkelilla ja tuuman kerroksella massaa, mutta
hianoo sitä oli rakentaa!! :D

Maksoin siit silloin 1000mk..
Taunus Coupe GXL 2.8i V6 -74
Ford LTD Brougham 429cid -73
Avatar
Mois
Viestit: 7872
Liittynyt: 28 Heinä 2004, 19:47
Paikkakunta: Suur-Kouvolan laitamilla
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Mois »

Kauhee pommi :lol:
Hitsaamista riittää mutta kyllä se muutaman sadan tunnin hitsaamisella kuntoon tulee :lol: :lol: :lol:
Taunus 2D 2.0 OHC -77
Taunus 2D 1.6 OHC -75
Taunus 2D 2.0 V6 -72 raato
BMW 320i Coupe -98
Avatar
TaunusTomi
Viestit: 953
Liittynyt: 02 Elo 2004, 22:43
Paikkakunta: Noormarkku

Viesti Kirjoittaja TaunusTomi »

vähän päivässä on paljon viikossa...
jos laitteet hajoo se on niiden heikkoutta...
Taunus 78 Cosworth BOA
Herkko
Viestit: 1313
Liittynyt: 25 Elo 2004, 22:55
Paikkakunta: Rovaniemi

Viesti Kirjoittaja Herkko »

Joo,kyllä tuon mittakaavan peltityöt
vaatii ostajalta hyvän tallin,aikaa ja osaamista.
Jos joutus pläkkärillä teettään,niin saattas
äkkiä tulla vaunulle hintaa.
Janzamar
Viestit: 4317
Liittynyt: 28 Elo 2004, 09:30
Paikkakunta: Tammela

Viesti Kirjoittaja Janzamar »

mahtokohan se sininen olla kumminkin parempi?
Taunus Maximus =)
Avatar
Mois
Viestit: 7872
Liittynyt: 28 Heinä 2004, 19:47
Paikkakunta: Suur-Kouvolan laitamilla
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Mois »

Joo, tuskin on pohjakaan ehjä kun on ton verran mätää päälläpäin.
Menin ostamaan sukulaisilta Fiat Tipon kun myivät pilkkahinnalla, mut nyt ymmärrän miks...
Päälleppäin näyttää täysin ehjäpeltiseltä mut kun äsken vaihdoin renkaita, niin hyvä että kesti helmat nostaa auton ylös! Ihan pommi koko Fiiatti, täytyy äkkiä myydä eteenpäin :lol:
Taunus 2D 2.0 OHC -77
Taunus 2D 1.6 OHC -75
Taunus 2D 2.0 V6 -72 raato
BMW 320i Coupe -98
Taunusmies Jussi
Viestit: 1273
Liittynyt: 10 Elo 2004, 19:59
Paikkakunta: Huittinen

Viesti Kirjoittaja Taunusmies Jussi »

Kutakuinkin yhtä pahassa kunnossa kuin mun oli... :lol:

Plussia:
-Aito Gt
-Vissiin kaikki vimstaakit ehjät (ne erikoisemmat)
-Tais kaikki osatkin olla tallelle
-Ehjät lasi...

Minuukset:
-Helkkarin huono kori (peltiosia ei meinaa enää löytyä, ainakaan Suomesta)
-Moottori puuttuu (paitsi se 2.8 jota ei saa laillisesti laittaa)
-Vaatii perhanasti rahaa ja aikaa
-Paljon hommaa...

Siittä sitten vaan laskeen plussia ja miinuksia yhteen niin kyllä se siitä selviää mitä teet. Tosin hieno projekti jos ei ole aikarajaa koska täytyis olla valmis.

Tinkaa hinta mahollisimman alas ja osta pois! Saat tuntea miltä tuntuu omistaa se halutuin taunus malli! :wink:
Jos pytty ei ole Vee-asennossa niin se on vessanpytty!
-75 coupe
heka
Viestit: 312
Liittynyt: 16 Joulu 2004, 23:20
Paikkakunta: pohjanmaa

Viesti Kirjoittaja heka »

ei toi vielä toivoton ole :wink: hitsaamisen intoa ja jos autossa on ruostetta useassa paikassa vaikka vaan pieniä laikkoja menee siihen aikaa reilusti jos kunnolla tekee (puskusaumoilla) samalla ne isommatkin laput vaihtuu eikä sitä aikaa enää paljoakaan enempää mene jos gt spesiaali osat on mukana voisin itse maksaa n.500€ ehkä enemmänkin jos näkis luonnossa auton mutta tinkimällä minimiin ja osta pois
:wink:
taunus coupe datsun powered vaiheessa..
Ex, sierra cosworth 88
Bmw 328 -97 käyttö vessa
Polaris Fusion 600 Pommikone
Antti
Viestit: 234
Liittynyt: 10 Elo 2004, 00:06
Paikkakunta: Kemi
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Antti »

Mitenkähän se oli... joku viisas on minulle joskus sanonut että koko auton ruosteesta vain n. 10% on näkyvillä. Olihan tuo melkoisen pommin näkönen, että siitäkin huolimatta vaikka on aito GT, niin kehottaisin kyllä katselemaan parempikuntoisen aihion. Vaikka ei se minunkaan GT kyllä paljon kummempi ollut ostohetkellä. :D Eli jos ei ole mitään hengenhätää sen ostamisen kanssa, niin katsele rauhassa muitakin vaihtoehtoja, aina välillä niitä helmiä tulee vastaan. :wink:
Taunus on luonnollinen asia
Avatar
Taco
Viestit: 2291
Liittynyt: 17 Heinä 2004, 13:14
Paikkakunta: Oulu

Viesti Kirjoittaja Taco »

Tuossa on tekemistä ja paljon, ainakin kuvien perusteella. JOS se ei ole ongelma niin osta tietty pois, mut kannattaa harkita todella tarkasti. Saattaa nimittäin jossain vaiheessa verenpaineet nousta :)

Veikkaan että pohjassakin on tekemistä, jos päälle päin päässyt tuohon kuntoon niin tuskin pohjaakaan on kovin huollettu. Keulan pellit menee kaikki uusiksi, lommoja siellä täällä. Onkos tuolla jotain uretaania vinyylin ja tuulilasin välissä?

Paljonkos on ollut hp.? Ite en kyllä maksas näitten perusteella kun 100-200e, jos GT-osat tallessa niin ehkä hieman enemmän. Mut kova sais olla himo GT:hen ;) Mut nämä hinnathan on vähän sellasia hommia että kun ei kuitenkaan kaupan hyllyltä olla hakemassa niin kannattaa itse puntaroida. Vaikka tuosta maksas sen 500e, niin rahaa menee jatkossa ja se on sitten loppuhintaan pieni ero, onko maksanu 200e vai 500e.
Taunus on mielentila ja mielentila on Taunus.
heka
Viestit: 312
Liittynyt: 16 Joulu 2004, 23:20
Paikkakunta: pohjanmaa

Viesti Kirjoittaja heka »

Taco kirjoitti: Paljonkos on ollut hp.? Ite en kyllä maksas näitten perusteella kun 100-200e, jos GT-osat tallessa niin ehkä hieman enemmän. Mut kova sais olla himo GT:hen ;) Mut nämä hinnathan on vähän sellasia hommia että kun ei kuitenkaan kaupan hyllyltä olla hakemassa niin kannattaa itse puntaroida. Vaikka tuosta maksas sen 500e, niin rahaa menee jatkossa ja se on sitten loppuhintaan pieni ero, onko maksanu 200e vai 500e.
niinpä joten jos intoa piisaa ja tilat on niin osta jos taas ei niin jätä väliin :wink:
niin ja se ruoste on yleensä kaikkialla muualla kuin näkyvissä paikoissa muutenhan hommasta tulis liian helppoa :(
taunus coupe datsun powered vaiheessa..
Ex, sierra cosworth 88
Bmw 328 -97 käyttö vessa
Polaris Fusion 600 Pommikone
Avatar
Januzki
Viestit: 1149
Liittynyt: 12 Loka 2004, 22:35
Paikkakunta: Kajaani/Oulu

Viesti Kirjoittaja Januzki »

Joo taidan jättää väliin, vajaa 7kk korttiin ja siihen mennessä pitäs olla ajokuntosena. Ja rahaakaan ei oo opiskelijalla, eikä oikein ammattitaitoakaan...Ja hintapyyntönä oli 400€, eli melko kallis vielä. :?
Janzamar
Viestit: 4317
Liittynyt: 28 Elo 2004, 09:30
Paikkakunta: Tammela

Viesti Kirjoittaja Janzamar »

no eihän se sun nykynenkään pahalta näytä vaikkei ookkaan coupe.
eiköhän noita vielä myöhemminkin löydy..ite törmäsin porvoossa yhteen tyyppiin jolla sellanen on ollu 10 vuotta tallissa,ja se soitti jollekin kaverilleen jolla oli myös..joku rajamäki..tuttu kellekkään?
pääkaupunkiseudun tuntumassa jossain..eli
on niitä vielä enemmän varmaan mitkä ei oo täällä tiedossa vielä.. :)
Taunus Maximus =)
Vastaa Viestiin