Shell V-Power

Sitä sun tätä muihin ryhmiin kuulumatonta. Tärkeät linkit ilmoitukseen LINKKEJÄ ja VINKKEJÄ tai kerro jos joku asia nyppii.
Kommentoiminen vaatii rekisteröitymisen.

Valvojat: taunus 78, Timppa, Pj

vanha
Viestit: 20
Liittynyt: 07 Helmi 2006, 18:29
Paikkakunta: Kuopio

Shell V-Power

Viesti Kirjoittaja vanha »

Laitoin itse n15litraa tyhjään tankkiin ja jotenkin tuntui jopa toimivalta kamalta :shock: mene ja tiedä sitten oikeesti..

Vähän haisee kyl terska ja on rahastuksen makua jos toi kallis aine tulee 98:n tilalle!!

Kokemuksia tuotteesta?
Mondeo -95
Kawasaki zzr -93
Taunus -82
Fiesta -82
Avatar
Viipo
Viestit: 808
Liittynyt: 28 Loka 2004, 09:29
Paikkakunta: Joensuu

Viesti Kirjoittaja Viipo »

ääh, vanhaan moottoriin tuntuu parhaiten menevän ryssä 92 tai 95 :P
kyllähän tuo mahtaa toimivaa tavaraa olla, mutta en taida ruveta vartavasten ostamaan. Kyllä ne venat uppoaa kanteen halvemmallakin tavaralla.
Pontiac Astre -77
Toyota LandCruiser -81
Taunusmies Jussi
Viestit: 1273
Liittynyt: 10 Elo 2004, 19:59
Paikkakunta: Huittinen

Viesti Kirjoittaja Taunusmies Jussi »

Niin mitä tuo v-pover yleensä on? Sitä alkoholi+bensa sekotetta vai?
Jos pytty ei ole Vee-asennossa niin se on vessanpytty!
-75 coupe
Avatar
Sultzi
Viestit: 1914
Liittynyt: 23 Helmi 2006, 22:01
Paikkakunta: Kalvola

Viesti Kirjoittaja Sultzi »

Pitäisi olla 99+ oktaanista bensaa. Ulkomailla ollut jo pidemmän aikaa markkinoilla, nyt vasta suomeen tullut.

Kerran sitä vahingossa mopoon tankkasin, kun tottunut ottamaan 98. Ihmettelin vain kun on kallista.
vanha
Viestit: 20
Liittynyt: 07 Helmi 2006, 18:29
Paikkakunta: Kuopio

Viesti Kirjoittaja vanha »

99 ois varmaan paras noille vanhemmille koneille..
fiestaani tankkailin sitä aina siihen asti ku loppu myynti :cry:
turhan kallista kyl on..mut enpä muutenkaan liiemmin shellillä tankkaile!!!

shellin sivuilla infoa,paljon ne kyl lupaavat...
Mondeo -95
Kawasaki zzr -93
Taunus -82
Fiesta -82
Avatar
Viipo
Viestit: 808
Liittynyt: 28 Loka 2004, 09:29
Paikkakunta: Joensuu

Viesti Kirjoittaja Viipo »

99 oli parasta vanhemmille koneille sen sisältämän lyijyn takia, mutta ei näissä uusissa polttoaineissa ole vieläkään kunnollisia korvikeaineita.
Erikseen lisättävät suoja-aineetkin tuntuvat poistuvan huoltoasemien valikoimista "vähäisen kysynnän vuoksi". No, pääasiallinen käyttäjäryhmä lienee museoautoilijat ja muut vanhan kaluston harrastajat, joita tuntuu saavan pissiä kympillä silmään. No, jospa se polttoaineen hinta kohta nousee sen verran korkealle, jotta kannattaa joku biokaasureaktori virittää autoon :P
Tuo v-poweri ois tiesti omiaan korkeapuristeisiin moottoreihin, sekä suurilla ahtopaineilla oleviin turbokoneisiin. Normaaleihin matalaviritteisiin vanhoihin moottoreihin en huomaa mitään vastaavaa hyötyä?
Pontiac Astre -77
Toyota LandCruiser -81
Pöhö-Andrei
Viestit: 473
Liittynyt: 21 Joulu 2005, 11:23
Paikkakunta: Itä-Suomi

Viesti Kirjoittaja Pöhö-Andrei »

Saattaa käydä niin että tuolla bensalla vanhempi auto toimii jopa huonommin kuin 95 tai näillä aiemmin mainituilla itäbensoilla.

Aikoinaan ei juuri muuta taunuksiin työnnetty kuin 92 oktaanista ja hyvin tuntui polkevan. Harmitus oli suuri kun sen myynti suomessaloppui ja tuli nämä E-bensat ja samalla venttiilien painumisongelmat.

En siis itsekkään usko tuon bensan autuaaksi tekevään vaikutukseen saatikka siihen että sillä oli parantavaa vaikutusta niin suorituskykyyn kuin kulutukseenkaan. Testi pitäisi vetää ihan rullilla jolloin olisi faktaa, harva tähän kuitenkaan lähtee.

Jokainen tekee kuitenkin omat valintansa ja jos tuntuu että tämä on parasta mitä Shell on markkinoille tuonut niin Ok.

Ps: itäbensalla 500000km.
Voorttimies
Viestit: 262
Liittynyt: 29 Heinä 2004, 22:34
Paikkakunta: Salo
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Voorttimies »

Mulla ei kyllä Taunukset ole huolineet tasan mitään muuta kuin 99:iä tai myöhemmin 98E + suoja-aine.

Jos pisti jotain muuta niin seurauksena tolkuton jälkikäynti.
Ford Capri S 2.6 V6
Ford Sierra 2.0 iS (myyty - 5 tuntia sen jälkeen kylki edellä puuhun)
Ford Scorpio 2.9i V6 Ghia Automatic
Ford Fiesta mk 4 1.3i
Janzamar
Viestit: 4317
Liittynyt: 28 Elo 2004, 09:30
Paikkakunta: Tammela

Viesti Kirjoittaja Janzamar »

Sama..92 meni Ladoissa sun muissa,mutta saksalaiset
pääsääntösesti korkea-oktaanisella.
Taunus Maximus =)
Avatar
Jannu
Viestit: 589
Liittynyt: 16 Loka 2004, 18:59
Paikkakunta: Kotka

Viesti Kirjoittaja Jannu »

Ite tuli joskus otettuu duunist diesel ja bensan sekotust ku joku oli tankannu bensa autoo dieselii/päin vastoin...(köyhä opiskelija olin kesätöis) Hyvin taunus pelas silläkii. Korkeil kierroksil vähä rupes kilistää mut normaali ajos pelas ok :lol:
Ford Taunus 4d 2,8 v6 73
Ford Taunus coupe 2.0 75
Ford Taunus 4d 2,0 77
Ford Taunus 4d 2,0 XL 71
Ford Granada stw 2,8i ghia 83
Ford Granada coupe 2,6 XL 74
3x Mondeo stw
Dodge Aspen 3,7 81
Helkama Hopeasauma 55
Jawa 550 pionyr 57
Pöhö-Andrei
Viestit: 473
Liittynyt: 21 Joulu 2005, 11:23
Paikkakunta: Itä-Suomi

Viesti Kirjoittaja Pöhö-Andrei »

Aika pitkälle riippuu miten auto on säädetty. Nakuttamaan saa varmasti tuolla 99 bensallakin jos oikein tupelleen vetää säädöt ja kikkailee jakajan ennakot muuttamalla sinne löysempää jousta tai lisäämällä painoa ennakkolimppuihin.

Noissa matalaoktaanisissa bensoissa tahtoo vain tulla se huono puoli eteen että sitä tuppaa menemään enemmän kuin esim 98 laatua ja aavistuksen tehottomammalta tuntuu ja myös onkin. Tosin itäbensalla ajettaessa tällä ei ole juurikaan merkitystä, hintaeroa on muutama sentti 76-oktaanisen ja 98 välillä. Lada polkee mainiosti tuolla ensin mainitulla varsinkin kun laittaa pari kannentiivistettä päällekkäin, haju on vain valtava.

Näihin vedoten kannattaisi jonkun urhean säätää ajokki kohdalleen ja tehdä hieman pitempi testi tuolla uutuusbensalla. Vaikka se olisikin hieman kalliimpaa saattaa pitemmässä juoksussa ajelu tulla edullisemmaksi pienentyneiden polttoainekulujen vuoksi.
Janzamar
Viestit: 4317
Liittynyt: 28 Elo 2004, 09:30
Paikkakunta: Tammela

Viesti Kirjoittaja Janzamar »

Janzamar vois vaikka kokeilla seuraavalla tankkauksella :)
Mulla on vaan aika vähän tuota ajoa..mutta kumminkin.
Uteliaisuudesta ihan.
Taunus Maximus =)
Pöhö-Andrei
Viestit: 473
Liittynyt: 21 Joulu 2005, 11:23
Paikkakunta: Itä-Suomi

Viesti Kirjoittaja Pöhö-Andrei »

Minulla ainakin coupe-mersussa (280) näkyy todella selvästi tuo oktaanilukujen ero ja jopa eri asemien välinen ero. Nämä tankkaukset siis neukkulasta. LUK-oilin 95 polkee pisimmälle sadalla litralla mitä tankkiin mahtu ja potkua tuntuu olevan ihan toisella tapaa kuin esim Regina-nimisen jakelupisteen vastaavan oktaanisella. Eroa näillä kilometreissä noin 150 ja tehossa erittäin tarkalla persdynolla noin 30.

Eli mielenkiintoista olisi todellakin tietää tuo pitemmän tai vaikka tankillisen mittainen testi, löytyykö eroja vaiko onko kyseessä ainoastaan taidokas uunotus Shellin toimesta.
Herkko
Viestit: 1313
Liittynyt: 25 Elo 2004, 22:55
Paikkakunta: Rovaniemi

Viesti Kirjoittaja Herkko »

Jep,ja kyllä niihin Taunuksiin ennen
vanhaankin tankattiin 96 kasoa,
tai ois ainaki pitäny tankata :)
Janzamar
Viestit: 4317
Liittynyt: 28 Elo 2004, 09:30
Paikkakunta: Tammela

Viesti Kirjoittaja Janzamar »

Herkko kirjoitti:Jep,ja kyllä niinin Taunuksiin ennen
vanhaankin tankattiin 96 kasoa,
tai ois ainaki pitäny tankata :)
No hitto,taasko muistin väärin..Bemaritkos sitten sitä "parempaa"?
Mulla niin oli muistikuvaa että Fordit ja Mersut ja noi Bemarit kaikki tahtoi 99:ä..itte ajelin mopolla ja isommalla mopolla 80 luvulle asti laillisesti.
Autolla aika satunnaisesti,ja tankille ei ollu asiaa muitten nähden vielä :)
..ainakaan kuskin paikalta.
Taunus Maximus =)
Vastaa Viestiin