Sivu 1/1

2.0 sierran kaasari 1.6 taunukseen

Lähetetty: 10 Maalis 2005, 14:28
Kirjoittaja voorttijannu
elikkä mulla olis tarkotuksena laittaa sierran kaasari 1.6 taunukseen ja tuli tällanen ongelma että ryyppy pitäis saada toimimaan ku siin on sellanen sähkönen ryyppy niin mihkä se johto menee joka on siinä ryyppyhässäkän päässä ja menee johki katoin kaverin omasta sierrasta jossa on sama kaasari ja se menee siihen scart liittimen näköseen boksiin jotain ihme reittiä niin en sit jaksanu miettii sitä enempää. vai kannattaisko laittaa käsiryyppy??

Eli lyhyesti mitenkä toimii sierran sähkö ryyppy ja mihkä se pitää laittaa kiinni se johto?

Lähetetty: 10 Maalis 2005, 16:16
Kirjoittaja RuSi
Sama ongelma mulla... Luin jostain et siihen johtoon pitäis saada 7 volttia virtaa mut en sit tiiä... :roll:

Lähetetty: 10 Maalis 2005, 17:01
Kirjoittaja sami83
Offtopic, mutta ei tota romua kannata laittaa taunukseen. Mulla oli -86 sierra tolla "sähkökaasarilla", meni hermot ja myin riesan pois. Ekoissa 2.0 sierroissa (esim. purkamassani -85 mallisessa) on kärjetön sytytys pienellä boksilla ja sama DGAV kuin tanessa. Se on parempi valinta mutta ei paljon hyötyä vakio 1.6:ssa.

Lähetetty: 10 Maalis 2005, 17:20
Kirjoittaja Taco
Asiasta sen kummemmin mitään tietämättä Samin puheet kuulostaa järkevältä. Eli kun pitää homman mahdollisimman yksinkertasena niin homma pelaa.

Mutta jos siihen tarvii VAIN saada virtaa imupuolelle tuo 7V, niin senhän voisi LUULTAVASTI ottaa virtakatkaisimelta vastuksen läpi? Tai jos on kärjellinen sytytys (jossa on tuo vastus siis), niin puolan + navalta?

Lähetetty: 10 Maalis 2005, 19:08
Kirjoittaja Mois
RuSi kirjoitti:Sama ongelma mulla... Luin jostain et siihen johtoon pitäis saada 7 volttia virtaa mut en sit tiiä... :roll:
Velipojan Mazdaan laitettiin 12 V polttimo ryypyn johdon väliin ja pelaa taas hienosti :D . En vaan muista minkä tehonen se polttimo oli? Oisko ollu joku parkkipolttimo... Mazdassa kun ryypyn johto tulee alunperin laturilta ja tarvikelatureissa ei ole paikkaa ko. johdolle!

Lähetetty: 23 Maalis 2005, 09:25
Kirjoittaja voorttijannu
Meneekö se johto siihen ihme boksiin joka sierrassa on ja mikä sen boksin merkitys on vai tarviiko vaan sopivan määrän voltteja jotta toimis?

Lähetetty: 23 Maalis 2005, 09:59
Kirjoittaja Janzamar
itte laittasin kyllä käsiryypyn..isoimmat ongelmat tulee jos ei rasvaa vaijeria..

Lähetetty: 23 Maalis 2005, 12:29
Kirjoittaja voorttijannu
no se oli aluks ittelläki mieles mut jos sais sähkösen ryypyn niin kaikki ollis hyvin ei tarvis mitään patentteja sille ryypyn vivustolle

Lähetetty: 14 Huhti 2005, 18:38
Kirjoittaja voorttijannu
En ollu lukenu noita muita viestejä niin tarkasti ja sen verran siitä mun kaasarista, että oon purannu sen niin että siinä on enää se sähkönen ryyppy ja muuten ne kurkut aukee niin että 2 kurkku aukee vähä myöhemmin ja että ei oo niitä muita alipaine hässäköitä siinä vaan on aikasta yksinkertanen kaasari nytte ku vähä modasin sitä.