Sivu 1/1

Ei ota käynnistyäkseen?

Lähetetty: 03 Heinä 2009, 02:27
Kirjoittaja Veikko
Nyt on v6 kone paikollaan ja kaikki pitäis olla ok, mutta ei käynnisty.. On katsottu kaikki että tulee kipinää ja saa bensaa. 1 pytyn mäntä yläkuolokohdassa, kumpikin venttiili on kiinni, lähetyssaarnaaja 1 pytyn kohdalla katkojan kärjet kiinni.. Eli ei pitäis olla hirveen pielessä sytkäkään.. Loppuu ymmärrys ja taito.. On käyty kaikki ne ajotusmerkitkin läpi siis mitkä on siellä kampiakselin päässä.. Mutta ei edes lupaa edes hörähdä.. PRKL!! Alkaa ohimolla suoni tykyttää..

Lähetetty: 03 Heinä 2009, 09:54
Kirjoittaja JeeSe
En minä näistä mitään tiedä, mutta eikös kipinä tule silloin kun kärjet aukeaa..
Eli jos kärjet on kiinni merkillä niin varmaankin sytyttää väärään aikaan ?

Lähetetty: 03 Heinä 2009, 10:06
Kirjoittaja henu
edit: luin väärin :)

Lähetetty: 03 Heinä 2009, 10:58
Kirjoittaja Sultzi
Heitä kone sillai että on n. 8astetta ennakossa alasiivasta ykkösen sytytyksessä. Sitten käännät sen jakajan niin että kärjet on jo hieman auki. Noin se on todella lähellä sitä oikeaa, hienosäätö sitten lampulla. Mut tuon jälkeen sytytys on ainakin kohdallaan. Oletko laittanut vähän bensaa kaasarin kurkuista ja kokeillut käynnistää?

Lähetetty: 03 Heinä 2009, 20:58
Kirjoittaja Mois
Starttipilottia kehiin :D

.

Lähetetty: 04 Heinä 2009, 14:21
Kirjoittaja Taunus-Sälli
onks se kone ollu osina? jako aivan satavarmasti kohdallaan?
ihan sillä vaan kysyn ku oon törmänny sellaseenkin nokkapyörään missä on kaks merkkiä.. ja sille toiselle en keksi mitään käyttöä ja se toinen on about neljäsosa kierroksen pielessä muistaakseni..

Lähetetty: 04 Heinä 2009, 14:28
Kirjoittaja gepardi
Se toinen merkki on V4:n tasapainoakselin ratasta varten, kun V6:ssa on sama kampuran ratas 1.8-2.6V6 asti.

.

Lähetetty: 04 Heinä 2009, 14:57
Kirjoittaja Taunus-Sälli
nonni,nyt sit selvis seki! :D