Sivu 1/1
Meinas taunus kärähtää...
Lähetetty: 23 Helmi 2009, 19:59
Kirjoittaja arska82
Aamulla meinas tulla paska housuun töihin ajellessa kun yhtäkkiä kuului sellainen ritinä ja rätinä, jonka jälkeen ohjauspylvään suojamuovien alta nousi todella paksut savut.

Autosta virrat pois ja liruttelua tien varteen. Haiku hälveni ja sulakkeita kattomaan, kaikki ehjiä. :?: No laitoin virrat takasin päälle ja kaikki tuntuis pelaavan eikä mikään käryä. Ajelin töihin ja purin sen muovituksen jolloin huomasin, että se piuha joka maadoittaa pissapojan on sulanut pois?! Ajattelin vaan että onko muillakin klubilaisella tollainen irtonainen ruskea piuha siinä valumötikässä johon viiksetkin tulee kiinni? Tuo piuha näkyy myös korjausoppaassa, mutta ei ole selitetty millään. Sähkökaavioita katellessa tulin siihen tulokseen, että tuon pitäis maadoittaa aika paljon muitakin, mutta kaikki muut toimii niinkuin ennenkin. Mitenköhän pitkälle tuo mystinen maajohto mahtaa ylettää kun joudun sen sinne jokatapauksessa vaihtamaan? Lisäksi pissapojan viiksikytkin tuntuu pirun jäykältä, en ole varma oliko tollanen jo ennen possahdusta?
Niin ja auto on -81 GX
Lähetetty: 23 Helmi 2009, 21:02
Kirjoittaja Herkko
Siis se joutilas ruskea johto on vilkkuviiksessä,
jos oikein käsitin?
Jos,niin se on Suomimalleissa irti
jätetty "toispuoliparkin"johto.
Eli ilman "virta-asentoa" saa oikean tai vasemman
parkin palamaan,kun viiksen painaa
haluttuun suuntaan.
Edit:itelläkin aikoinaan paloi totaalisesti
-81 GX,mut syynä ei ollut se "sivuparkki"johto,
vaikka toimintaan olin sen laittanutkin..

Lähetetty: 23 Helmi 2009, 21:28
Kirjoittaja arska82
Ei kun valokatkaisijan puolella tuo on. Silloin kun ostin auton ja siitä oli silloin irroteltu ne muovit ja samalla nyppästy se johtokin irti. Silloinkaan ei pissapoika toiminu, mutta kun johdon laittoi kiinni ni alko pelaamaan.
Lähetetty: 23 Helmi 2009, 22:11
Kirjoittaja Herkko
Jep,niinhän se oliki että pissipoika
on siellä valopuolella.
Nuo on hauskoja selvitettäviä,jos
siellä monenlaisia "sähkömiehiä"aikojen
saatossa suuhannut..
Lähetetty: 23 Helmi 2009, 22:40
Kirjoittaja Sierra2.3-16v
Herkko kirjoitti:
Edit:itelläkin aikoinaan paloi totaalisesti
-81 GX,mut syynä ei ollut se "sivuparkki"johto,
vaikka toimintaan olin sen laittanutkin..

Oliko syynä kenties se "juuttuvakurkkuinen" kaasari?
Lähetetty: 23 Helmi 2009, 22:57
Kirjoittaja Herkko
Sierra2.3-16v kirjoitti:Herkko kirjoitti:
Edit:itelläkin aikoinaan paloi totaalisesti
-81 GX,mut syynä ei ollut se "sivuparkki"johto,
vaikka toimintaan olin sen laittanutkin..

Oliko syynä kenties se "juuttuvakurkkuinen" kaasari?
Syytä ei loppupelissä koskaan varmasti selvitetty.
Konehuoneesta lähti parkkipaikalla pitkän ajon
jälkeen...
Mikä niitä VV-kaasareita sytyttelis?
Lähetetty: 24 Helmi 2009, 22:09
Kirjoittaja arska82
Tänään selvittelin sen kärähtäneen johdon määränpäätä ja löysin päätöspisteen. Oli juotettu sellaiseen ruskeaan johtonippuun. Oli tehty erittäin siististi eli todennäköisesti jo tehtaalla tai maahantuojalla tehty?! En seurannut mihin nuo piuhat sitten lopulta menevät, todennäköisesti puhallinsäätimien taakse jossa menee sitten maihin?!Jännä, että nuo muut johdot olivat puolet paksumpia kuin tuo yksi mystinen johto. Onkohan noihin tehty joskus niita lampunpesurikikkailuja katsastusta varten jos tuo olis vaikka niitä peruja?! Omassani nimittäin kaikki pesurit on valmiina lamppuja varten. Ei kylläkään toimi enkä oo jaksanu ruveta kunnostamaan.