Sivu 1/1
Lehtijouset(ko?)
Lähetetty: 19 Marras 2007, 21:34
Kirjoittaja heikkilä
Onko liikenteessä yhtään tanaria jossa on takana lehtijousilla varustettu taka-akseli?. Olisiko siinä edes järkeä? Bensatankki ainakin saisi kyytiä ja lehtijouset olisivat takapäästäästään luonnottoman paljon korkeammalla kuin etukiinnityksestään, ellen aivan väärässä ole (coupe-malli kyseessä).
Halvalla saisi akselin, mutta tiedä sitten kannattaisiko sellaisen rakenteleminen.
Re: Lehtijouset(ko?)
Lähetetty: 19 Marras 2007, 22:02
Kirjoittaja teroniusmonk
niku kirjoitti:Onko liikenteessä yhtään tanaria jossa on takana lehtijousilla varustettu taka-akseli?. Olisiko siinä edes järkeä? Bensatankki ainakin saisi kyytiä ja lehtijouset olisivat takapäästäästään luonnottoman paljon korkeammalla kuin etukiinnityksestään, ellen aivan väärässä ole (coupe-malli kyseessä).
Halvalla saisi akselin, mutta tiedä sitten kannattaisiko sellaisen rakenteleminen.
Vanhoissa metrisissä on ollut lehtijouset, mutta näissä meidän klubin tanareissa ei ainakaan tehtaalta lähtiessä ole ollut semmoisia, enkä tiiä oisko kukaan semmosia väkertänytkään omaansa.
Lähetetty: 19 Marras 2007, 22:22
Kirjoittaja Pöhö-Andrei
Ja jotenkin tuntuisi sille että olisi helpompi siirtää siihen sinun lehtijousiperään normi tanarin jousenkupit sekä tukivarsien kiinnikkeet mitä lähteä veivaamaan kokonaan uusiksi takapään jousitusta. Jos päädyt jousituksen muutokseen perän vaihdon yhteydessä saa suosiolla varautua myös muutoskatsastukseen.
Tämä on tosin vain minun mielipide.