Sivu 1/1

kaasuttimen vaihto

Lähetetty: 15 Tammi 2005, 17:30
Kirjoittaja Vieras
mitäs kaikkea joutuu ottaa 2 litrasen kone huoneesta jos meinaa vaihtaa siitä kaasarin 1.6:seen?? kaasari imusarja mutta entäs tarviiko hommata 2 litrasen kaasu vaijeri entäs muuta??? siis sellanen weberin kaks kurkkunen mitä nyt noissa on.

Lähetetty: 15 Tammi 2005, 17:43
Kirjoittaja Janzamar
sama vaijeri niissä on,ei kai muuta kun imusarjan tiiviste..ja kaasarin jos käytät jostain syystä sitä irti..pitäis mennä kyllä koko paketti.

Lähetetty: 15 Tammi 2005, 17:46
Kirjoittaja Vieras
tarviikos jotaki vaijerin kiinnikkeitä tai jotain sellasia??

Lähetetty: 15 Tammi 2005, 17:54
Kirjoittaja Janzamar
no ei luulis jos vanhat on ehjiä

Lähetetty: 15 Tammi 2005, 18:39
Kirjoittaja sami83
Mulla meni suoraan paikalleen, mutta jos kaasari on uusikoppaisesta tai sierrasta niin vaijeri voi tulla vähän eri paikkaan. Saa kuitenkin helposti muutettua sopivaksi.

Lähetetty: 15 Tammi 2005, 19:59
Kirjoittaja Vieras
no ei muuta ku kokeilee. onkos siitä oikeen huomattava ero??
vai saakos sillä vaan koneen tukehtuu

Lähetetty: 15 Tammi 2005, 20:04
Kirjoittaja Janzamar
voihan niitä säätöjä vähän joutua hakemaan..ainahan voi kokeilla vaihtaa ensin vähän isommat suuttimet..mutta sitten tietysti pitäis saada paremmin ilmaakin..että seosruuvia..?en oo aikoihin tapellu noita..
farmarin kanssa ehkä tulee eteen itellekin

Lähetetty: 15 Tammi 2005, 21:30
Kirjoittaja Tähtisilmä
Anonymous kirjoitti:no ei muuta ku kokeilee. onkos siitä oikeen huomattava ero??
vai saakos sillä vaan koneen tukehtuu
Yläkierroksilla toimii pikkasen paremmin ( tulee lisää tehoa ) ja bensankulutus kasvaa...eipä muuta.
Vanha vaijeri käy, mutta normaalia kaasarinkäyttövipan päätä joudut pienentämään. Palautinsysteemin joudut rakentaa ( jousi ) ja vaijerin kiinnityskohtaa joudut sumplimaan. Ryyppyvaijeri hommattava jos manuaalisysteemi uudessa ( oletus VV:ssa autom. ryyppy ). Jarrutehostimen letkun pään joudut modifioimaan käypäseksi. Ja ilmanputsarin joudut ottaa tietty messiin. Imusarjan esilämmitinputken voi heittää konversion jälkeen mäkeen.

Lähetetty: 23 Tammi 2005, 12:27
Kirjoittaja Janzamar
no jokos toimii?

Lähetetty: 24 Tammi 2005, 19:45
Kirjoittaja p3
taunus rupes kulkeen niin ettei malta enään istuksia koneen
ääressä.
pitäsköhän ittekki kokeilla :?