Mersun jouset?

Yleistä keskustelua tekniikasta ja selityksiä mm. termeille: V6, OHC, Atlas, kumipusla ja Weslage. EI SEURUSTELUA. Kommentoiminen vaatii rekisteröitymisen.

Valvojat: taunus 78, Timppa, Pj

Tuhnus
Viestit: 155
Liittynyt: 22 Joulu 2004, 20:43
Paikkakunta: Lempäälä

Mersun jouset?

Viesti Kirjoittaja Tuhnus »

Monellako on tanessa mersun jouset edessä? Sain tuossa käsiini 123 mallin farmari mersun takajouset. Lanka on tosi paksu ja näyttäis sopivan tanen keulalle, mutta ovat pirun jäykät ja pitkät. Rälläkällä niistä saa sopivan mittaiset, mutta oiskohan peräti liian jäykät? Montako kierrosta ootte niistäny mersun jousista että keulassa säilyy sopiva maavara ja etunoja. Keulalla painona 2.8 kaasari kutvonen ja 5V loota.
Taunus Coupe GXL 2.8i V6 -74
Ford LTD Brougham 429cid -73
Avatar
TaunusTomi
Viestit: 953
Liittynyt: 02 Elo 2004, 22:43
Paikkakunta: Noormarkku

Viesti Kirjoittaja TaunusTomi »

mulla on justiinsa semmoset alla,ei oo mielestäni liian jäykät.Taisin pätkästä kierroksen lyhkäsemmäksi kuin taunuksen oman jousen.
jos laitteet hajoo se on niiden heikkoutta...
Taunus 78 Cosworth BOA
Tuhnus
Viestit: 155
Liittynyt: 22 Joulu 2004, 20:43
Paikkakunta: Lempäälä

Viesti Kirjoittaja Tuhnus »

Tarviinee ruveta sit jousien vaihtoon. Vanhoissa ei ole kyllä mitään vikaa. Tuleepahan sit kerralla jäykempi. Takapää on hyvä kun on farkku tanen jouset kierroksen verran lyhennettynä. Mitkä iskarit kannattaisi laittaa alle? Vanhat on jo aikansa eläneet..
Taunus Coupe GXL 2.8i V6 -74
Ford LTD Brougham 429cid -73
Janzamar
Viestit: 4317
Liittynyt: 28 Elo 2004, 09:30
Paikkakunta: Tammela

Viesti Kirjoittaja Janzamar »

Tuhnus kirjoitti:Tarviinee ruveta sit jousien vaihtoon. Vanhoissa ei ole kyllä mitään vikaa. Tuleepahan sit kerralla jäykempi. Takapää on hyvä kun on farkku tanen jouset kierroksen verran lyhennettynä. Mitkä iskarit kannattaisi laittaa alle? Vanhat on jo aikansa eläneet..
Osta multa Kybit,uuden veroset ja sopuhintaan varmaan päästään?
Taunus Maximus =)
Vastaa Viestiin