Sivu 1/2
Hoonaus vai poraus?
Lähetetty: 18 Heinä 2007, 20:27
Kirjoittaja jryti
Valaiskaa koneistus-gurut mua! Tuohon mr-projektiin mietin koneen kunnostusta niin alkoi kiinnostamaan että kumpi olisi aiheellista: hoonaus (hionta) + uudet männän renkaat vai porautus+ylikoon männät? Missä kulkee raja kumpaa kannattaa käyttää? MR:nä autoon ei kymmeniä tuhansia mittariin varmaan kovin äkkiä kerry mutta haluaisin koneen kuitenkin kohtuulliseen kuntoon kun se nyt tuossa lattialla on. Ajatus tähän asti on ollut tuo hoonaus + männän renkaat kun taitaapi olla aikalailla edullisempi...Mutta riittäneekö se mihinkään...Itse asiassa en edes tiedä onko tuota hoonaus-menetelmää edes tapana käyttää auton koneissa. Kun koneoppini on Suzuki PV:n tasolla

Lähetetty: 18 Heinä 2007, 21:23
Kirjoittaja Sultzi
Mikrometrillä kun mittaa männän ja sen jälkeen sylinterin, niin 15-20satkua isompi sylkkä rupee oleen jo poraustarpeessa. Kyllähän noita auton lohkoja hoonaillaan siinä missä moponkin.
Lähetetty: 20 Touko 2008, 08:02
Kirjoittaja jryti
Voi n**k*ri! Taidan tyytyä hoonaukseen ja uusin männän renkaisiin kun tuli hinnat! Männän renkaat 146.4 € ja 0.5mm ylikoon mäntäsarja 871.2 € Pitänee ottaa ja mitata lohko ja katsella mitä tekisi....
Lähetetty: 20 Touko 2008, 10:10
Kirjoittaja tanariman
Nii ja täytyy se hoonata porautettaessakin

.
Lähetetty: 20 Touko 2008, 18:58
Kirjoittaja Pöhö-Andrei
Mistä koneesta on kysymys ja minkä kokoisesta?
Lähetetty: 20 Touko 2008, 21:36
Kirjoittaja jryti
Pöhö-Andrei kirjoitti:Mistä koneesta on kysymys ja minkä kokoisesta?
2.0 V6 -72 (Lisäksi Gepardilta saatu samallainen -69). Menossa museoajoneuvoon joten alkuperäise tehot on maksimi mitä koneesta tarvitaan saada ulos.
Lähetetty: 20 Touko 2008, 22:13
Kirjoittaja Pöhö-Andrei
Männän halkaisija siis 84mm. Mitkä on noiden männänrenkaiden paksuudet?
Kuplan lähin koko on 85.5mm ja niitä saa 45€ kappale eli viissatasella saa koneen porattua uusile männille (renkaineen ja tappeineen). Tässä ei vielä tehot nouse niin etteikö tuo museointiehto täyttyisi, ja kyllähänn se vain on niin että tälläiset projektit kannattaa tehdä kerralla kuntoon jolloin voi hyvillä mielin lähteä kauniina kesäpäivänä ajelemaan sillä MR-autolla.
Rahaa palaa siis väkisin mutta eipähän joka reissun jälkeen tarvitse olla nyrkit rasvassa. Ja tuo 2.0 on muutenkin hieman epäkiitollinen rakenneltava näiden osien kalliuden suhteen.
Ja jos hyviä puolia oikein etsimällä etsii niin tuon porauksen jälkeen ne 2.3 koneen kannentiivisteet käykin jo hieman paremmin. Ja ovat huomattavasti halvemmat kuin kakslitrasen. Tai voihan sinne samalla vaivalla laittaa vaikka kuparirenkaat. Ja tämän jälkeen kierre onkin valmis

Lähetetty: 20 Touko 2008, 22:50
Kirjoittaja 20m
Pöhö-Andrei kirjoitti:Männän halkaisija siis 84mm. Mitkä on noiden männänrenkaiden paksuudet?
Kuplan lähin koko on 85.5mm ja niitä saa 45€ kappale eli viissatasella saa koneen porattua uusile männille (renkaineen ja tappeineen).
Entäpä männän puristuskorkeus?
Lähetetty: 21 Touko 2008, 00:05
Kirjoittaja Pöhö-Andrei
Jos en nyt ihan väärässä ole mitä tietenkin yleensä teen, ei puristuskorkeudessa ole kuin 0.48mm ero pahnapuhaltimen mäntien ollessa matalampia. Eli lohkosta sivua pois ja helat kiertokankien yläpäähän sillä männäntapeissa on 2mm ero fordin tappien ollessa isompia (vw 22mm ford 24mm). Heloiksi käy vw:n helat sellaisenaan.
Näin ainakin minulla kävi.
Lähetetty: 21 Touko 2008, 08:36
Kirjoittaja jryti
Pöhö-Andrei kirjoitti:Jos en nyt ihan väärässä ole mitä tietenkin yleensä teen, ei puristuskorkeudessa ole kuin 0.48mm ero pahnapuhaltimen mäntien ollessa matalampia. Eli lohkosta sivua pois ja helat kiertokankien yläpäähän sillä männäntapeissa on 2mm ero fordin tappien ollessa isompia (vw 22mm ford 24mm). Heloiksi käy vw:n helat sellaisenaan.
Näin ainakin minulla kävi.
Siis ei se minua haittaa vaikka koneen tilavuus/tehot hieman lisääntyisi, kun ei tarvi mittauttaa. Luotettavuus olis tärkein kriteeri. Kunhan lohko pysyy 2.0 mallisena. Eli sinäkö porautit 2 litrasen kuplan männille? Ja sen jälkeen 2.3 kannentiivisteellä? Otitko myös lohkosta siivun pois? En millään malttaisi alkaa lohkoa laskemaan kun sitten pitäisi silpaista siivu myös imusarjasta että laskeutuu tarpeeksi alas?
2.0 kannentiiviste oli MivaCarissa 23.2e kappale
Onko tuossa hoonauksessa+uusilla männänrenkailla muita miinuksia kuin "väljyys" tai paineiden karkaaminen? Siis verrattuna porautukseen. Onko jotain rikkoutumisvaaroja? Männänrenkaiden hajoaminen jne?
Venttiilien seetien laittokin kyllä himottaisi, mutta taitaa näillä kilometreillä riittää lisäaineetkin.
Lähetetty: 21 Touko 2008, 08:44
Kirjoittaja Janzamar
Tuosta teräs-seetien laitosta kutoseen ollu juttua ennenkin
ja se on arpapeliä,suuri osa yrityksistä menee pieleen.
Eli en lähtis kokeilemaan tosiaan ollenkaan tuommosilla kilometreillä
mitä sun autoon on tulossa.
Lähetetty: 21 Touko 2008, 09:25
Kirjoittaja 20m
Mulla olis jouten käytetyt 0,5mm ylikoon männät 2,0 v6 koneeseen.
Lähetetty: 21 Touko 2008, 10:01
Kirjoittaja jryti
20m kirjoitti:Mulla olis jouten käytetyt 0,5mm ylikoon männät 2,0 v6 koneeseen.
Miten paljon käytetyt? Mitä olisit niistä vailla?
Lähetetty: 21 Touko 2008, 13:33
Kirjoittaja 20m
Laitoin yv:tä.
Lähetetty: 21 Touko 2008, 19:41
Kirjoittaja Pöhö-Andrei
jryti kirjoitti:
Onko tuossa hoonauksessa+uusilla männänrenkailla muita miinuksia kuin "väljyys" tai paineiden karkaaminen? Siis verrattuna porautukseen. Onko jotain rikkoutumisvaaroja? Männänrenkaiden hajoaminen jne?
Venttiilien seetien laittokin kyllä himottaisi, mutta taitaa näillä kilometreillä riittää lisäaineetkin.
Jos raatia sylinterin yläpäässä on reilummin riskinä on että rapsahtaa männänrenkaat poikki. No, tämä on tosin vältettävissä viilaamalla hieman viistetä ylimmän männänrenkaan yläpintaan.
Rengastettu kone tuppa vain puhaltelemaan normaalia enemmän eli huohottaa ja epähän siitä öljyn kulutuksesta juuri eroon tällä konstilla pääse. Poraus siis poistaa kerralla monta ongelmaa, mutta maksaakin sitten eniten.
Ja jos ja kun lohkosta pitää ottaa se reilu puolenmillin siivu pois ei sillä niin suuri vaikutus tuohon imukannen sopivuuteen vielä ole. Kyllä se vielä siihen asettuu.