Sivu 1/1
LED valot..
Lähetetty: 30 Joulu 2004, 02:18
Kirjoittaja tane16
ostin muuten motonetista sellaset led valot mittariston taustavaloiksi, niitä oli eri värisinä.. ja on muuten hienot!

ehkäpä aavistuksen olisi saanut olla kirkkaammat mutta kyllähä toi mulle passaa, tasainen valotus ja väri on ainakin, eikä tarvii varmaan tuon auton iän aikana enää vaihdella niitä!
(ps. eikä kuumene läheskään niin paljon kun norm. poltin..)
"Kuules juippi-tää on nykyaikaa"

Lähetetty: 30 Joulu 2004, 02:29
Kirjoittaja Taco
Pitää itellekin hakee tollaset. Paljon muuten makso? paikallisessa varaosaliikkeessä oli noita 5e/pari, siniset aattelin hakea joku päivä

Lähetetty: 30 Joulu 2004, 20:22
Kirjoittaja Vieras
4.90e pari oli motonetissa.. niitä oli sinisiä, vihr, oisko ollu vielä keltasia ja punasia!?? vihreäksi värjätty lasikantanen hehkupolttimo maksoi 3e pari
hinta ei ollut minusta kovin paljoa kalliimpi ledin etuihin.. jos ne tosiaan kestäävät paljon paljon kauemmin ja eivät kuumene.
eihän nuo tavalliset lasikantaset maksa kuin ehkä 1.50e pari eli hinta eroa tulee, multa oli vain ne värikuvut sieltä mittaristosta ajan myötä kuumuudesta haprastuneet ja murentuneet pois niin piti noita värjättyjä katella.. sempä takia ledi on paree kun se ei kuumene niin eikä haprastuta!:) pitäis takavaloihin saada vielä sellaset ledit..

olihan sielä vissii joitaki sellasiakin myynnisä mutta katellaan niitä myöhemmin..

Lähetetty: 30 Joulu 2004, 20:26
Kirjoittaja tane16
se olin siis minä...

Lähetetty: 04 Tammi 2005, 22:03
Kirjoittaja Mois
Mites noi ledit toimii mittarinvalojen himmennyksen (säädön) kanssa?
Lähetetty: 04 Tammi 2005, 22:29
Kirjoittaja Januzki
Mullakin varmaan pitäs hommata 4kpl punasia ledejä mittariston taustavaloiksi. Elikkä kympin luokkaa. Kallista huvia nämä autot.

Lähetetty: 05 Tammi 2005, 02:17
Kirjoittaja Taco
mois13 kirjoitti:Mites noi ledit toimii mittarinvalojen himmennyksen (säädön) kanssa?
Uskoisin että samalla tavalla kuin polttimotkin?
Lähetetty: 05 Tammi 2005, 14:06
Kirjoittaja tane16
samalla tavalla toimivat.. ledeissä on vain se että ne tulee oikein päin laitettua eli jos väärin päin laittaa ne ei toimi (ei ne kuitenkaan rikki mee siitä) kannattaakin varmistua (kokeilla) ennen kuin laittaa mittaristoa paikoilleen että ne on oikein päin.. eikös se ledi ole "vastus" sillain oikeella nimellä..? tuollainen energiansäästölamppu sehän ei toimi himmentimen kanssa mutta tavallinen hehkulamppu ja led kyllä toimivat... huomasimpa tossa eilen kun ajelin lappeenrantaan pimeällä niin ledit on aika voimakkaan vihreet ja tuo kello (siinä keskellä mitttaristoa) on vähän sinertävä.. eli ei ne vihreet ledit ollutkaan aivan saman värisiä kuin mitä ne alkuperäiset värisuodattimet.. mutta se ketä tuommoinen pieni väriero haittaa niin...empä tiedä hienomman näköinenhän tuo on kun on hieman kaksi värinen mittaristo!

Lähetetty: 05 Tammi 2005, 22:24
Kirjoittaja Vieras
Eiks ledi oo pikemminkin Diodi eikä vastus?????????????
Lähetetty: 06 Tammi 2005, 11:50
Kirjoittaja Taco
Anonymous kirjoitti:Eiks ledi oo pikemminkin Diodi eikä vastus?????????????
Joo ja siks se ei toimikkaan väärin päin.