ruutat veekutoseen

Yleistä keskustelua tekniikasta ja selityksiä mm. termeille: V6, OHC, Atlas, kumipusla ja Weslage. EI SEURUSTELUA. Kommentoiminen vaatii rekisteröitymisen.

Valvojat: taunus 78, Timppa, Pj

onsekone
Viestit: 1
Liittynyt: 04 Helmi 2007, 14:45

ruutat veekutoseen

Viesti Kirjoittaja onsekone »

Olis kaasarilla fordin 2,6 litranen v6. Tarvis rakennella ruiskut mutta mekaaninen ruutta ei kiinnosta. Mitä vermeitä kannattaa hommata ja mistä? ruiskujen ohjauksen meinaan hoitaa jollain boxilla esim tatech.
Avatar
SporttiJanne
Viestit: 100
Liittynyt: 27 Heinä 2004, 08:34
Paikkakunta: Kyrö, Pöytyä (Turun lähellä)
Viesti:

Viesti Kirjoittaja SporttiJanne »

Täältä löytyy esimerkki toteutuksesta:
http://www.sporttiauto.com/projektit/fi_FI/cobra/

Ja hommassa tarvittavia osia, tarvikkeita ja tietoa.
Esittelyvideo: Klikkaa!
Säädöt ja mittaukset 4-vetodynolla, moottorinohjainlaitteet, moottorien tasapainotukset ja muut alan osat ja palvelut: Sporttiauto.fi
gepardi
Viestit: 926
Liittynyt: 15 Loka 2004, 01:11
Paikkakunta: Kuhmo

Re: ruutat veekutoseen

Viesti Kirjoittaja gepardi »

onsekone kirjoitti:Olis kaasarilla fordin 2,6 litranen v6. Tarvis rakennella ruiskut mutta mekaaninen ruutta ei kiinnosta. Mitä vermeitä kannattaa hommata ja mistä? ruiskujen ohjauksen meinaan hoitaa jollain boxilla esim tatech.
kannattas varmaan hommata mahdollisimman täydellinen EEC IV ruiskusatsi pohjaksi (boxia et tartte, jos et sitten halua asentaa viriruiskun tietokonetta siihen). Ja miksei myös L-Jet satsi. Ainakin tuossa L-Jetissä on ollut tuota aika hyvännäköistä pyöreillä imukanavilla ja isolla kammiolla olevaa imusarjaa (ilmanmäärämittarit nakkaat sitten järveen!). Itse ainakin pyrkisin hankkimaan semmoisen. Map-anturia et tartte EEC IV:stä, kun se antaa painemuutokset hertseinä, mutta muuten vois olla anturit aika passeleita. Itse meinaan megasquirtata tuon käyttis Scorpparin ja 17M:n. Ja metriseen on tulossa V8 pellin alle ja squirtti. Ja coupeen ja farmariin varmaan joku "eksoottinen" V6-kombinaatio. Ainakin johonkin tulee tuo 2.7 V6, kun se on parempi, mitä 2.8 V6 alakerraltansa. Kampura on parempi kiekkoja ajatellen.
Vastaa Viestiin