Sivu 1/1
taunukseen turbo kone
Lähetetty: 12 Joulu 2006, 03:22
Kirjoittaja pumaze
Eli pitäisi 135hv 2.0 16v turbo konetta asennella -77 tanariin...
Kyselin katsuri sedältä ja sanoi että "mahdollista kunhan tehot ei ylity"
Dyno lapun kanssa katsastaa?
Mistä sais todistuksen jarruista ja kallistuksenvakaajista.
Oliko vakaajat muuten kaikissa samat?
Isot jarrut on jo alla.
Tuleeko otteeseen maininta ahtimesta coolerista ja saako näitä muuttaa ennen tai jälkeen leiman. kun uusi TO4 pyörii joutilaana hyllyssä:)
Kertokaa kaikki ongelmat ja vastamäet
Toivottavasti jo kevääksi...

Lähetetty: 12 Joulu 2006, 13:13
Kirjoittaja Viipo
periaatteessahan sie saat dynolapun ahtoja laskemalla, mutta mahtaa olla hankalaa löytää katsuri, joka kirjottaa sille leiman noilla lapuilla...
Voin nähdä jo vuoropuhelun:
"yritäksä selittää, että tässä koneessa ei oo ku 136 heppaa, kun siinä on tehtaalta lähtiessä ollu yli 200 heppaa?"
Lähetetty: 12 Joulu 2006, 17:48
Kirjoittaja Sultzi
Sun pitää tehdä jotain muutoksia siihen cossun koneeseen (vaihtaa isompi ahdin esim.) jotta vakiotehot ei enään pätis ja silloin tarvittais se dynolappu, siihen sitten se 136hv. Tai kanteen teet jotain muutoksia, jolloin ei enään päde vakiotehot.
Vakaajat varmaan kaikissa samat?
Otteeseen merkitään katsurista riippuen "pakokaasuahdin, välijäähdytin tjsp" Jotkut merkitsee myös tarkasti ahtimen merkin ja mallin, jolloin vaihtaan ei voi ilman muutoskatsastusta.
Lähetetty: 12 Joulu 2006, 22:03
Kirjoittaja sami83
Vakaajat eivät ole samat kaikissa... vuosimalli/varustetaso vaikuttaa. Joissain alkupään taunuksissa ei ole lainkaan vakaajia.
.
Lähetetty: 12 Joulu 2006, 23:33
Kirjoittaja hexnaattor
no meillä on ny kax tämmöistä tapausta ollu ja toinen me katsastettiin aivan toisen koneen kanssa ja toinen vaparina ilman turboa, seuraavan kerran ku katsastettiin ni oli kyl turbo paikoillaan ja samakatsastus mies. se totes vaa et "tätähän on hieman päivitetty" ja jarrujen sekä vakaajien kanssa riitti vain todistukset ja kuitit että ne on siellä ja että ne on ylipäätään ostetut. (eli ne kannattaa tehdä jonku paikkakunnalla tunnetun korjaajan kanssa) mutta näin porissa!
Lähetetty: 13 Joulu 2006, 02:44
Kirjoittaja pumaze
riittääköhän katsurille silmin toteaminen. jos edessä on volvon 4-mäntä satulat ja jäähdytetyt levyt. ja takana jotkut levy jarrut kans.
tietty onhan noi mallien jarru eroavaisuudet kuvattu jossain korjaamo manuaalissa.