Sivu 1/2
Jarruasiaa
Lähetetty: 12 Marras 2004, 21:21
Kirjoittaja Sumu
Tossa zoomailin yhtä mk3:a ja tuli mieleeni että noissahan on jarruputkitus etupäässä jotenkin erilainen?
Mites se nyt sitten on noissa vanhemmissa?
Lähetetty: 15 Tammi 2005, 16:05
Kirjoittaja Janzamar
jarrut joo..en oo seurannu eroja..mutta.
pitäis taas vaihtaa etujarrupalat..pitäisköhän Ehkä kestää vähän
kauemmin kuin tommoset 5000 km..makaa ne päällä kyllä
mutta onko vaan motonetin palat vai,kun tuntuu että ne on paljon pehmeempää tavaraa mitä muutama vuosi takaperin?
joku 5000km sitten vaihdoin enkä niin kuluttavasti kuitenkaan aja..
ja täysin loppu,rohina vaan käy..pitää ne läpi käydä muutenkin..
kunhan ihmettelen vaan tota laatua..tai sen puutetta?
Lähetetty: 15 Tammi 2005, 17:17
Kirjoittaja Viipo
niin siis kaikissa on takajarrut samanlaiset.
ykköskoppasessa menee etujarruputki kuskinpuolelta yhellä jarruletkulla etukelkkaan ja kuskinpuolella on t-kappale, josta lähtee jarruputki etuakselia pitkin apparin puolelle ja jarruletku kuskinpuolen jarrusatulaan.
mk2 ja mk3 -taunuksissa jarruletkut sylintereille menevät suoraan korista, ja apparin puolelle putki kiertää tuliseinää vasten.
mk1 ja mk2 -taunuksissa on samanlainen jarrupääsylinteri, eli kahdella lähöllä, etu- ja takapiirit erikseen. mk3 taunuksissa taas on kolme lähtöä, joista kaksi etujarruille. Ja ennenkun jarruputket haarautuvat millekkään kantille, ne kiertävät jonkun ihme tasauspiirin kautta (tuommonen ihmeellinen pikkunen mötikkä)
Lähetetty: 15 Tammi 2005, 17:18
Kirjoittaja Viipo
janzamar kirjoitti:jarrut joo..en oo seurannu eroja..mutta.
pitäis taas vaihtaa etujarrupalat..pitäisköhän Ehkä kestää vähän
kauemmin kuin tommoset 5000 km..makaa ne päällä kyllä
mutta onko vaan motonetin palat vai,kun tuntuu että ne on paljon pehmeempää tavaraa mitä muutama vuosi takaperin?
joku 5000km sitten vaihdoin enkä niin kuluttavasti kuitenkaan aja..
ja täysin loppu,rohina vaan käy..pitää ne läpi käydä muutenkin..
kunhan ihmettelen vaan tota laatua..tai sen puutetta?
Taitaa sylinterit jumia?
Lähetetty: 15 Tammi 2005, 17:25
Kirjoittaja Janzamar
kyllähän ne vähän..silti kuluu liian äkkiä,ei toi bensaa vie kun jotain 8
aika sekalaisessa ajossa..että ei ne niin pahasti jumita kuitenkaan..
Lähetetty: 16 Tammi 2005, 03:16
Kirjoittaja Taco
Itellä oli edessä 3 putkea ->
viewtopic.php?t=357
Lisäks ainakin -71 GXL:ssä on heti tehostimen jälkeen joku mokkula, jolla voi testata onko "jarrut kunnossa". Sisällä on nappi jota painamalla pitäisi syttyä punainen valo. Jos ei syty, niin nesteet on hukassa...
Lähetetty: 20 Tammi 2005, 11:17
Kirjoittaja Janzamar
onko etujarruissa iso kokoero?jos 1.6 etujarrusylinterit olis menny
tuohon coupeen..tuli taas lunta niin ei jaksais irrottaa rengasta että pääsee kattomaan..ja olis irralliset sylinterit kaapissa..mutten tiedä jaksanko huvikseni rempata..tai oikeestaan tiedän etten jaksa..
Lähetetty: 20 Tammi 2005, 11:46
Kirjoittaja Janzamar
no päättelin ihan itekseni!!!...että kai gt:ssä on pakko olla isommat etujarrut..kun 1.6:ssa..kyllä tää taas tästä..kahviii..!
Lähetetty: 20 Tammi 2005, 12:11
Kirjoittaja V6
Taunuksissa on kaikissa samat etujarrut eli 1,3 litrasesta 2,3 litraseen.
Lähetetty: 20 Tammi 2005, 14:12
Kirjoittaja Janzamar
ai on!sehän on loistavaa..sitten saan kotona laitettua valmiin..senkun heittää paikalleen

Lähetetty: 20 Tammi 2005, 15:24
Kirjoittaja Hessu
Näissä jarrujen ja alustanosien eroavaisuuksien selvittelyissä Motonetin www-katalogi on näppärä väline.
Lähetetty: 20 Tammi 2005, 15:52
Kirjoittaja Janzamar
niinpäs näytti..1.6gt-2.3 samat takajarrut ..
mahtaiskohan mun farmarissa sitten olla tarpeeksi isot takajarrut
v-kutoselle..kun jouset jo näytti olevan vahvemmat,aika luonnollisesti tietenkin..sitä ei eritelty farmarille mitenkään noissa jarruissa..luulis ainakin?
Lähetetty: 20 Tammi 2005, 17:51
Kirjoittaja Viipo
mittaa.
pikkujarrut = 8", isot 9"
(ja se on sen rummun sisähalkaisija)
Lähetetty: 20 Tammi 2005, 18:01
Kirjoittaja Janzamar
aivan,mutta kun joutus tekemään töitä siihen..ja laiskottaa ja tulee lunta niskaan jos menee pihalle..

Lähetetty: 22 Tammi 2005, 12:17
Kirjoittaja Taco
Hessu kirjoitti:Näissä jarrujen ja alustanosien eroavaisuuksien selvittelyissä Motonetin www-katalogi on näppärä väline.
Eikä sovi unohtaa
www.oldcars.de kataloogia, josta on muuten tullut uusi vuoden 2005 painos ->
http://www.oldcars.de/kataloge/taunus/T ... eutsch.htm
http://www.oldcars.de/kataloge/taunus/T ... eutsch.zip