Sivu 1/1

tyhjäkäynnillä ei käy kaikilla

Lähetetty: 11 Elo 2014, 17:31
Kirjoittaja Janki
Alkaa itellä konstit loppua tuon laitteen kanssa. Ei siis käy kaikilla tyhjäkäyntiä, muistaakseni 2 ja 4:ien johdot irrotettaessa ei vaikuta käyntiin mitenkään. Yläkierroksilla pelaa paremmin ja vetää ajossa normaalisti.

Vaihdettu tulpat, kokeiltu eri tulpanjohtoja, puola on uus, käret säädetty, virranjakaja kokeiltu toisesta, imusarjan tiiviste vaihdettu, sekä kaasari putsattu paineilmalla uudelleen. Näillä ei vaikutusta.
Kyseessä siis 2.0 OHC.

Lähetetty: 11 Elo 2014, 17:58
Kirjoittaja p3
Katoppa venttiilien välykset.

Lähetetty: 12 Elo 2014, 07:13
Kirjoittaja Tomi
Ääni venttiileille.

Lähetetty: 12 Elo 2014, 15:41
Kirjoittaja Kamakaze
Minulla oli vastaava ongelma viime keväänä ja viaksi paljastui lopulta monien vaihdettujen pikkuosien jälkeen venynyt jakohihna.

Lähetetty: 12 Elo 2014, 17:41
Kirjoittaja Janki
Jakohihna on vaihdettu muutama tuhat kilometriä sitten.
Mutta mikäli olen oikein tajunnut, venttiilien välys katsotaan nokan ja seuraajan välistä nokan pään osoittaessa yläsuuntaan.
Tällä konstilla ykkösen pakovenan väliin mahtui vain 0.10mm tulkki. Katsoinko oikein vai onko tuo ihan miten sattuu?
Eikös oikeat ole imu 0.20 ja pako 0.25?

Lähetetty: 12 Elo 2014, 17:47
Kirjoittaja p3
Jep
Ilmeisesti pakoset lähteny painumaan kanteen.

Lähetetty: 12 Elo 2014, 20:57
Kirjoittaja Janki
Venathan sen aiheutti. Nyt sääjetty ja toimii kuin unelma. Eipä tullu itellä mieleenkää aatella venoja, kun koskaan ei ole tarvinnut niitä autoista säätää. :D No kerta se ensimmäinenkin.