Sivu 1/1
iskarin jäykennysjousi?
Lähetetty: 12 Heinä 2012, 13:01
Kirjoittaja fonzie
Mikäs ihme tuo kuvassa näkyvä jousi oikein on? Onko tuolla yritetty jäykistää alustaa tms.? Kaiken kukkuraksi tämä on vain oikeassa takaiskarissa, vasemmassa ei (vasen on kylläkin selvästi vaihdettu vastikään uuteen).

Lähetetty: 12 Heinä 2012, 16:06
Kirjoittaja isoatlas
Jäykennystä alustaan niillä on haettu...erään tuttuni Chevrolet Luminassa oli samanlaiset patentit, koska takapään poikittainen hiilikuitu lehtijousi oli kuoleentunut.
Lähetetty: 12 Heinä 2012, 18:15
Kirjoittaja V6
Muistan jollainlailla kun mutsin ja faijan kanssa kierrettiin
Suomea 70-luvun lopulla asuntovaunu perässä.
Systerin kanssa istuttiin takapenkillä.
Faija hommas vetoautoon tollaset iskarit taakse koska
takapyörien roiskeläpät laahas maata.
Auto oli Ford Taunus -73 4D 2.0 V6.
Lähetetty: 12 Heinä 2012, 19:36
Kirjoittaja Mois
"Asuntovaunuiskarit", mul on yhet tommoset käytetyt jemmas

Mul oli Mustangis kans tommoset, ku lehtijouset oli kuoleentunnu, tai on vielkii, mut onhan alusta nyt sit madallettu

Lähetetty: 12 Heinä 2012, 21:45
Kirjoittaja fonzie
Joopasen joo. Oikeaan osui arvaus.. On tuo kyllä selvästi jäykempikin tuo oikea puoli. Nuo ovat tosiaan vain irtomalliset, tuli toisen puolen jousi kiinnitysrautoineen mukaan, kun autosta kaupat tein.
Täytynee varmaan vaan vaihtaa molemmat iskarit vielä takaa ennen seuraavaa leimaamista. En usko, että konttorilla kovin hyvällä katsotaan tollasia eriparivirityksiä..
Lähetetty: 12 Heinä 2012, 21:50
Kirjoittaja Mois
fonzie kirjoitti:Joopasen joo. Oikeaan osui arvaus.. On tuo kyllä selvästi jäykempikin tuo oikea puoli. Nuo ovat tosiaan vain irtomalliset, tuli toisen puolen jousi kiinnitysrautoineen mukaan, kun autosta kaupat tein.
Täytynee varmaan vaan vaihtaa molemmat iskarit vielä takaa ennen seuraavaa leimaamista. En usko, että konttorilla kovin hyvällä katsotaan tollasia eriparivirityksiä..
Niis mun iskareis ne on ihan tehdasasenteisena noi jouset, eli hitsattu ylä- ja alapään "laipat"