Sivu 1/1

Tanen kusipoika(Jalkapumppumalli)

Lähetetty: 12 Syys 2011, 20:32
Kirjoittaja V-P
Eli siis kuinka noi letkut menee jalkapumppumallissa. Edellinen omistaja oli muuttanut toimimaan sähköpumpulla.Tarkoitus olis palauttaa vastaamaan alkuperäistä asennusta.
Nähtävästi säiliöltä menee t-haaran kautta ensiksi oikeanpuoleiselle suuttimelle sitten vasemmanpuoleiselle suuttimelle ja jatkaa kabiinin puolelle jalkapumpulle? Mutta eikös silloin tämä kytkentä ime ilmaa suuttimien kautta vaikka pitäis imaista pesunestettä säiliöstä?

Lähetetty: 12 Syys 2011, 21:18
Kirjoittaja jryti
Säiliöltä t-haaran (kuula sisällä) "imu" (josta menee ilmaa sisään, kun pumpun sakarasta imee) sakaraan, pumpulta t-haaran sakaraan josta kulkee molempiin suuntiin, viimeisestä sakarasta "pako" (josta tulee ilmaa ulos silloin, kun pumpun sakaraan puhaltaa) letku suuttimien normaaliin t-haaraan.

Eli kun poljinta painaa niin vesi pumpusta pääsee pois vain t-haaran suutin sakarasta. Kun päästää polkimen niin pumppu imee vettä itseensä t-haaran säiliöltä tulevasta sakarasta.

Oman kanssa piti vähän aikaa istua tallissa se kuula-t-haara suussa ja pähkäillä toimintaa :D

Lähetetty: 13 Syys 2011, 18:22
Kirjoittaja V-P
No niinpä tietenkin.Eipä illalla sohvalla tullut ajateltua loppuun. Takaiskuventtiili toimii "diodina" estäen imun pesusuuttimilta. Nyt toimii kusipoika.