Sivu 1/1
Perä
Lähetetty: 08 Helmi 2011, 23:43
Kirjoittaja topsa5
Morjens!
Käykö mk2 Taunukseen Transitin perämurikka, tai sitten koko perä? Tai käykö jonku muun auton perämurikka, jossa tihiämmät välitykset?
Kiitos !
moi
Lähetetty: 08 Helmi 2011, 23:52
Kirjoittaja topsa5
ja sit ois kans kiva tietää nuo perävälitykset. jos joku tietää
Lähetetty: 09 Helmi 2011, 00:19
Kirjoittaja Jari H
Jos sulla on kiinni Atlas, niin P100 Atlaksessa on 4.63 välitys, akseli ei sinänsä käy Taneen, mutta tasauspyörästö ynnä välitys on vaihdettavissa. Sitä koko P100 akselia ei kannata ruveta sovittamaan, pelkät jarrukamat painaa varmaan samanverran kun Tanen koko Atlas

moip
Lähetetty: 10 Helmi 2011, 00:49
Kirjoittaja topsa5
ihan tanen orkkis perä on nyt paikallaan. onko tuosa atlaksessa sitten tihiämpi välitys?
Lähetetty: 10 Helmi 2011, 08:09
Kirjoittaja astriel
Jari H kirjoitti:Jos sulla on kiinni Atlas, niin P100 Atlaksessa on 4.63 välitys, akseli ei sinänsä käy Taneen, mutta tasauspyörästö ynnä välitys on vaihdettavissa. Sitä koko P100 akselia ei kannata ruveta sovittamaan, pelkät jarrukamat painaa varmaan samanverran kun Tanen koko Atlas

onko tietoa meneekö sisuskamat "suoraan" vai pitääkö tehdä jotain "sovitteita" itellä ku pitäs p100 välitystä vähän harventaa ku huutaa kone niin sietämättömästi.
Taunuksen atlaksen 3,75 olis tarkotus rykästä testiksi paikalleen jos siis sopii. Tämän kokemuksen jälkeen mietitään sitte lisää.
-vk-
Lähetetty: 10 Helmi 2011, 12:20
Kirjoittaja Jari H
Oman satkun vaihto akseliin on tekeillä Caprin 3.09 ja Quaifen ATB, eli ei normi simmausta kummempaa vaadi.
Lähetetty: 10 Helmi 2011, 12:23
Kirjoittaja halko
astriel kirjoitti:
onko tietoa meneekö sisuskamat "suoraan" vai pitääkö tehdä jotain "sovitteita" itellä ku pitäs p100 välitystä vähän harventaa ku huutaa kone niin sietämättömästi.
Taunuksen atlaksen 3,75 olis tarkotus rykästä testiksi paikalleen jos siis sopii. Tämän kokemuksen jälkeen mietitään sitte lisää.
-vk-
Mielestäni menee suoraan, ainakin silloin kun tuo satkun perä oli leviänä, olin katsovinani sen sopivan myös taneen.
Tasauspyörästön leveys saattoi olla kapeampi, mutta välitys mielestäni "sama".
Diesel satkussa on vissii 5,11:1 välitys sitten jos joku haluaa "peräruuvi" tanen rakentaa

sekä huomioitavaa tasauspyörästö on yleensä avoin, mutta HD mallinen 4:llä pikkurattaalla.
Transitin peristä sen verran että ainakaan tästä eteenpäin purkautuvasta ei sovi oikeen helpolla:
Tasauspyörästö 10mm liian kapea (saisko eri laakereilla tuon sopimaan?)
Tasauspyörästön poskirattaissa eri rihla luku (vetarit)
Välityksestä en muista, tais olla aika lähelle ellei bolt on.
Sierran perässä ei ole muuta käyttökelposta kun keskitappi ja pikkurattaat.
Taaksepäin purkautuva voipi sitten olla jo läpihuuto juttu olettaen kun sehän on atlas?
Ainakin suurinosa, ellei kaikki
atlakset mitä on itse tutkinut ovat olleet keskenään suurimmaksi osaksi "naitettavia"
Lähetetty: 10 Helmi 2011, 12:40
Kirjoittaja isoatlas
Alkupään bensa V4 koneisissa Transiteissa on Atlas alla...Taunus Transiteissa saattaa olla myös, muistaakseni joku näin joskus kertoi...
Lähetetty: 10 Helmi 2011, 19:45
Kirjoittaja Jari H
halko kirjoitti:
Diesel satkussa on vissii 5,11:1 välitys sitten jos joku haluaa "peräruuvi" tanen rakentaa

sekä huomioitavaa tasauspyörästö on yleensä avoin, mutta HD mallinen 4:llä pikkurattaalla.
P 100 on koneesta rippumatta 4.63 välityksellä.
Re: moip
Lähetetty: 11 Helmi 2011, 07:48
Kirjoittaja astriel
topsa5 kirjoitti:ihan tanen orkkis perä on nyt paikallaan. onko tuosa atlaksessa sitten tihiämpi välitys?
Haulla löytyy foorumilta ohjeita ja kuvia, miten
tanen akselin tunnistaa, atlas on ns. isompi akseli joita on erityisesti isompikoneisisssa taunuksissa.
tuola jotain juttua Atlaksesta.
http://www.vkukko.fi/ford/atlas.htm
-vk-
Lähetetty: 12 Helmi 2011, 03:35
Kirjoittaja kana12
taunus transitissa on mun tietämyksen mukaan tasaus pyörästö vaihtokelponen mk1-3 iso atlaksen kanssa!p-100 perän tasari on kanssa sama mut välitykset vaihtelee!jos hyvä mäihä käy nii p-100 sierran perästä voi löytyä (zf)kitkalukollinen tasari joka käy tanarin iso atlas perään mutta se on ollut optiona saatavilla.näin olen myös "17m" taunuksiin käypänen!itse tuuppasin 17m taunuksen tasarin omaan iso atlakseen ennen kun löyty p-100 sierran kitkalukollinen tasari!välitykset on kanssa p-100 sierrasta ja tiheemmät kun taunuksen omat mutta alla on 16"pyörät joten nopeus mittarin lukema saattaa jopa olla lähellä totuutta!selviää joskus tulevaisuudessa!