Sivu 1/1

Käyttötavaraa moottorinkasaamisen loppusuoralle

Lähetetty: 07 Helmi 2011, 23:06
Kirjoittaja Swede Savage
Moro!

-77 Taunuksen kakslitrasen OHC:n kasaaminen on loppusuoralla! Jännittää melkoisesti kun ensimmäinen projektimoottori on tässä vaiheessa ja valmistuminen häämöttää. Jos kaikki menee suunnitelmien mukaan, Foordi naukuu viimeistään huhtikuussa.

Vielä puuttuu muutamia osia ennen käynnistyshommia. Motonetistä löytyy melkein kaikki, mutta en ole löytänyt mistään hyllytavarana bensa- ja öljypumppua sekä jakajaa pyörittävän apuakselin laakeria. Siis sitä noin 40 milliä halkaisijaltaan olevaa rinkulaa joka menee lohkossa olevaan silmään. Tiedättekö mistä sellaisen voisi saada täältä pääkaupunkiseudun läheltä?

Kiitos!

Lähetetty: 11 Helmi 2011, 23:35
Kirjoittaja heka
Apuakselin laakeri ja öljypumppu löytyy vaikkapa
http://www.lautamakimotorsport.fi/
bensa pumppukin voi löytyä, mutta sen uskoisi kyllä saavan ihan perus autotarvike liikkeista

Lähetetty: 12 Helmi 2011, 00:42
Kirjoittaja Swede Savage
Laakeri löytyi kuin löytyikin Motonetistä. Piti vaan käydä näyttämässä vanhaa, että tiesivät mistä puhuin!

Kiitos linkistä, pistän suosikkeihin odottamaan seuraavaa hankintaa.

Lähetetty: 12 Helmi 2011, 02:46
Kirjoittaja kana12
jokuhan voi taas vetää hernepalon sieraimeen kun sanon mutta koskaan ei omiin kone operaatioihin tarvinnut/tullut laakerointi hommissa sitä apu akselin laakeria!se on kuitenkin aika hyvällä voitelulla ja pienillä kierroksilla ohc koneessa!öljypumpuksi suosittelisin 2,0 koneeseen sitä suur tuotto pumppua esim rally race:lta jos jossain vaiheessa tekee mieli kutitella lisää poneja!itsellä tosin valskaa öljyä pihalle venttiilikopassa olevan öljykorkin "putkilon"ja venttiilikopan välistä kireällä nokalla vaikka on is sierran loiske levyllä varustettu venttiilikoppa!öljy meinaan kiertää yläkerrassakin kunnolla :wink: