Orgis taunus-71 1,6l fomocon kaasarilla. Lähtee huonosti käyntiin kun seisoo yön yli ilmeisesti tyhjenee polttoaine putkisto tai ainakin viimekesänä oli samat oireet ja tyhjenti silloin suodattimen mut vei aikaa silloin vuorokauden ei viel niin haitanut. Siirto pumppua epäilen et laskee läpi takaisin tankkiin edellinen omistaja on kylläkin sen vaihtanut vuosia sitten(sen verta uuden näköinen) voiko tämä pumppu "kuolla" talviseisotuksessa??
onko siinä takaiskua? kannattaako purkaa vai hakeeko suoraaan motonetista uuden? Onko vika siinä? Kaasarin huolsin talven aikana nykiminen tasakaasulla loppui(tai ei ainakaan ole nykinyt 500km aikana)
Sit viel toinen asia säädettiin tanään seoksia alemmaks 7->3 niin huomasin et tyhjäkäynti ontuu käy noin 30s hyvin ja sitten meinaa sammua ja taas herää normikäyntiin co arvo tipahtaa mut hc pysyy samana, viittais bensa puoleen vikaan eikä sytytykseen vai????? siirtopumppu yhä edelleen?? Ajattelin kysyä viisammilta kun ei ole tarvinnut noiden kaasareiden/bensakaluston kanssa pelailla sitten mopo iän ja siitäkin on jo muutama vuosi..... Niin ja ne seokset säädin co noin. 3,0 hc jäi 220 happi muistaakseni alle 1
Neuvoja kaivataan
Valvojat: taunus 78, Timppa, Pj
Kaasari on kylläkin talvella purettu pesty puunattu puhalleltu ja korjaus-sarjalla kasattu, vuan voihan sieltä viel olla lähtenyt joku kide liikkeelle. Mutta se suodattimen tyhjentyminen oli jo pieni ominaisuus enen tätä huolto toimin pidettä.
Tänä aamuna tanari pärähti käyntiin jo toisella yritämällä vesisateesta
, töitten jälkeen ei meinannut lähteä kirveelläkään
vaikka suodattimella oli bensaa. Olisko kuitenkin sähköissä vikaa?? kärjet olis varmaan hyvä säätää välillä...
Tänä aamuna tanari pärähti käyntiin jo toisella yritämällä vesisateesta
Nyt se kone lähtis paremmin käyntiin, syitä löytyi palaneet ja melkein kiinni olevat kärjet, sytytys ennakko pielessä ja löysällä oleva bensa letku
Automaatti ryypyhän ei halua toimia joten ei herää viel kylmänä ensimmäisellä potkulla... mut lähtee kumminkin kivuttomammin. Kaikki sytkän osat vaihdettu ja venttiilit säädetty mutta hetkittäinen ontuva tyhjäkäynti jäi vielä ja parikertaa on myös ilmennyt jälkikäyntiä
???? Ei menoa haittaa mut mielen rauhaa kylläkin kun ei tiedä koska voi sammua liikennevaloihin neljän ruuhkassa...