kevyt virittely???

Yleistä keskustelua tekniikasta ja selityksiä mm. termeille: V6, OHC, Atlas, kumipusla ja Weslage. EI SEURUSTELUA. Kommentoiminen vaatii rekisteröitymisen.

Valvojat: taunus 78, Timppa, Pj

kazle
Viestit: 23
Liittynyt: 28 Joulu 2007, 01:08
Paikkakunta: VANTAA

kevyt virittely???

Viesti Kirjoittaja kazle »

eli paljonko sais potkua about irti jos koneena ois 2.0 ohc ylikokoon porattu, kakskurkkuisella kaasarilla, kansi laitettu hyvin, jyrkempi nokka, keveempi vauhtipyörä, vähän lisää bensa paineita, peltisatsi ja putkisto? Ajattelin et jos jollain ois about sama setti tehtynä ja ois käyny penkis niin paljon on lähteny löylyy, tietysti voi laittaa jotain pikku vinkkiäkin tulemaa :roll:
Riessa 2.0 dohc -90
Tanet kateissa tällä hetkellä ikävä kyllä!!!
Avatar
FoorttiFani
Viestit: 976
Liittynyt: 23 Loka 2007, 21:10

Viesti Kirjoittaja FoorttiFani »

Siis vakioweberilläkö? Ja mites meinaat bensapaineita lisätä?
Avatar
p3
Viestit: 1205
Liittynyt: 16 Tammi 2005, 20:18
Paikkakunta: Perniö

Viesti Kirjoittaja p3 »

No hyvällä kannella ja nuilla muilla osilla vois jonneki 140hv päässä, kun kaikki säädöt on kohillaan.
Laita tuplat, niin koneen luonne muuttuu selvästi herkemmäksi ja pääsee +160hv :wink:
Älä ota sitä niin vakavasti!

Scorpio 2.9 at -91 coupe
Avatar
samiharju
Viestit: 1070
Liittynyt: 12 Syys 2004, 15:19
Paikkakunta: Mutterimäki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja samiharju »

Odottelen tässä että maalari saa tehdyksi mun käyttis-Sierran valmiiksi asti että saan ajoittaa nokan jne ja mennä penkkiin säädättämään tuplat kohdilleen. vakio 205 alakerta omalla kannella joka just rempattu, kanavat siistitty, "laskettu" (ex-omistaja sanoi näin, luulen että on vain oikeistu suoraksi eli ei varsinaisesti laskemisesta voida puhua), uusi Burton BF134 nokka, 40 vaakadellortot, martelius peltisatsi ja putki. käyttöautoon tuo "vääntönokka" lienee hyvä vaihtoehto vaikken sitä sen paremmin valkannut, tuli rojujen mukana yhdestä keskenjääneestä rojektista. Saa nähdä kuinka hyvin tuo harmaa alunperin sähkökaasariakin ohjannut motorcraft kipinäboksi toimii tuplien kera, mun tarpeisiin luulis riittävän. 130hp olisin tyytyväinen, 140hp olis jo yllätys.. Tällä hetkellä (kaasarit säätämättä ja kenties väärän kokoiset kurkut, nokka ajoittamatta, pitkä perävälitys jne) tuntuu että vakio ohc iiässä on 2x tehokkaampi kun tuo.. tosin perävälitys huijaa paljon ja ruiskukoneen kaasuun vastaavuus on usein parempi.
Cortina2800
Viestit: 18
Liittynyt: 04 Loka 2004, 10:38

Viesti Kirjoittaja Cortina2800 »

voisi olla helpompi arvata joitain jos tietäisi mikä kaasari, mikä nokka, paljonko puristusta ja mitä siihen kanteen on tehty hyvin.
Esson baarin dynossa ainaki 200hp takarenkailta :roll:
Avatar
Jari H
Viestit: 790
Liittynyt: 28 Heinä 2005, 12:19
Paikkakunta: Kausala

Viesti Kirjoittaja Jari H »

Hyvin tehdystä koneesta, oikeilla osilla, orkkis kaasarilla max. 130hv.
Limits are only set by lack of knowledge.
Sierra STW 5.0
We don't do this because it's easy, we do this because it's hard..
Vastaa Viestiin