Kutosen öljykanavat

Yleistä keskustelua tekniikasta ja selityksiä mm. termeille: V6, OHC, Atlas, kumipusla ja Weslage. EI SEURUSTELUA. Kommentoiminen vaatii rekisteröitymisen.

Valvojat: taunus 78, Timppa, Pj

Vieras

Viesti Kirjoittaja Vieras »

Tero_s kirjoitti:
Sumu kirjoitti:Siis öljykanava tulee nokka-akselin laakeroinnin kautta?
Juurikin noin. Kuluneet nokan laakerit saa myös aikaan heikon öljyn virtauksen yläkertaan.
ota viallisen puolen k.vivusto ja tönärit irti ja pyöritä tartilla,jos tulee öljyä ylös,ni pura ja puhdista k.akseli SISÄLTÄ ja kiikut kans, ni pitäs toimii.
ps.kaikki tulpat pois,että saadaan koneeseen vauhtia ku tartataan ja puolan + irti. oletan että kone on nipussa. siis v.kopat auki
Avatar
Sumu
Viestit: 1525
Liittynyt: 12 Elo 2004, 17:25
Paikkakunta: Vaasa
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Sumu »

k.akseli = kampiakseli vai keinuvipuakseli?
Avatar
Taco
Viestit: 2291
Liittynyt: 17 Heinä 2004, 13:14
Paikkakunta: Oulu

Viesti Kirjoittaja Taco »

Sumu kirjoitti:k.akseli = kampiakseli vai keinuvipuakseli?
Keinuvipuakselia varmasti tarkoittaa... kampiakselia et varmaan voi avata jos kone on paikoillaan :D Bensiini tai polttoöljy putsaa nuo hyvin... ja yleensäkin kaikki öljyiset osat.
Taunus on mielentila ja mielentila on Taunus.
janzamir

Viesti Kirjoittaja janzamir »

kidesooda?ei alumiinille mutta?
Avatar
Timppa
Viestit: 217
Liittynyt: 23 Heinä 2004, 20:37
Paikkakunta: Vantaa

Viesti Kirjoittaja Timppa »

tuli siis öljyä ylös ku oli akseli pois ?.PURA se keinuvipuakseli,eli putkisokat päistä pois ja sitten vedät/koputat kiikut ja pukit pois akselilta vaikka lehden päälle järjestykseen ja merkkaat akselin että pysyy samoinpäin sitte lyöt akselin päässä olevaan peltitulppaan terävällä piikillä reiän ja kierrät siihen ruuvin ja vedät tulpan pois,sitte lyöt jollain toisenpään tulpan pois ja putsaat KAIKKI osat ja kasaat just toistepäin,jos akseli alapuolelta kulunu,ni pyöräytä ylä puoli alas päin,varmista että alapuolella on öljyreiät kiikuille,siis läpireikä´jos palikat sekos ni kato toiseltapuolelta mallia,se on samanlainen
Avatar
Taco
Viestit: 2291
Liittynyt: 17 Heinä 2004, 13:14
Paikkakunta: Oulu

Viesti Kirjoittaja Taco »

Tulipa tuossa semmonen mieleen kun kaveri kerto, että ottaa siitä öljynpainemittarin reiästä T-liittimellä ja letkullä öljyvirtauksen suoraan venttiilikoppaan. Mahtaako toimia ja kuinka pitkään??
Taunus on mielentila ja mielentila on Taunus.
tanari
Viestit: 937
Liittynyt: 22 Elo 2004, 11:18
Paikkakunta: Vantaa

Viesti Kirjoittaja tanari »

Taco kirjoitti:Tulipa tuossa semmonen mieleen kun kaveri kerto, että ottaa siitä öljynpainemittarin reiästä T-liittimellä ja letkullä öljyvirtauksen suoraan venttiilikoppaan. Mahtaako toimia ja kuinka pitkään??
oon nähnysellasen virityksen että öljyletkut menee tosiaan venttiilikopaan, en tiedä sitten miten sielä sisällä menee, ilmeisesti keinuvipuakselin päähän/sisälle?
matalan pudjetin kulkineet...
Avatar
Taco
Viestit: 2291
Liittynyt: 17 Heinä 2004, 13:14
Paikkakunta: Oulu

Viesti Kirjoittaja Taco »

No kai siihen keskelle, eiks se siihen tuu alhaalta päinkin, mutta sen putken sisälle kylläkin? Mitenhän tuo vaikuttaa öljynpaineeseen ja kiertääkö öljy enää sisäkautta?
Taunus on mielentila ja mielentila on Taunus.
cologne
Viestit: 202
Liittynyt: 26 Loka 2004, 15:20
Paikkakunta: Oulu, kiiminki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja cologne »

tommosen virityksen teki Luhtamäen Iikka yhteen V6 ja oli myymässäkin noita tekeleitä.
Nykyisin hän on intissä, mutta Capri-saitille jättää viestiä luhtikselle.

Mulla ei ole ollut ongelmaa noitten kanssa
Itse olen aina purkanut ton keinuvipuhässäkän ja liuottimella/ polttoöljyllä pessyt, sekä käyttämällä HV öljypumppua saadaan hieman enemmän tavaraa liikkumaan putkistoissa. Hyvän ja edullisen (kiitos halvan dollarin) HV pumpun saa Mellingilta vaikka Racerplacen kautta.
Fix or Repair Daily
Ford Taunus 17m -66/67 2.3 V6 automatic
Ford Capri -75/77 2.3 V6
tanari
Viestit: 937
Liittynyt: 22 Elo 2004, 11:18
Paikkakunta: Vantaa

Viesti Kirjoittaja tanari »

cologne kirjoitti:tommosen virityksen teki Luhtamäen Iikka yhteen V6 ja oli myymässäkin noita tekeleitä.
Nykyisin hän on intissä, mutta Capri-saitille jättää viestiä luhtikselle.
haha, nii oliki, ei muista ees et naapuri sellasta menny tekee :lol:
matalan pudjetin kulkineet...
sierraV6
Viestit: 7
Liittynyt: 01 Elo 2007, 14:32
Paikkakunta: ristiina

Viesti Kirjoittaja sierraV6 »

Mikäköhä ihme näis on ku mullakaa ei kierrä kuskinpuolen kannessa öljy..? voisko olla että ku se nokan laakeri kuluu ja tukkii kanavat ni se vaikuttais vaa kuskin puolelle..? :shock: ihme koneita näää kutvoset :D
Avatar
astriel
Viestit: 832
Liittynyt: 05 Marras 2004, 23:05
Paikkakunta: Mouhijärvi (Mouhis)

Viesti Kirjoittaja astriel »

sierraV6 kirjoitti:Mikäköhä ihme näis on ku mullakaa ei kierrä kuskinpuolen kannessa öljy..? voisko olla että ku se nokan laakeri kuluu ja tukkii kanavat ni se vaikuttais vaa kuskin puolelle..? :shock: ihme koneita näää kutvoset :D


Täällä sama ongelma yhden koneen kanssa ja tuli just mieleen että saattaa olla sama kone mistä tmä koko juttu on läheny koska kone tuli sumulta.

Mutta siis , ronkin aikani yläkautta kanavia ja totesin että mikkilanka tökkäsee kuksinpuolella laakeriin eli nokkalaakeri on pyörähätänyt. Muutaman sekunnin miein että jos pöllis painetta toisesta kanestapienellä pukella mutta taitaa olla niin että suurempi vaara on että nokkalaakeri leikkaa kiinni koska myös sen öljyreikä on kiinni jos laakeri on pyörähtäny. No leikkais sillen sopivasti että pyörähtäs uudelleen ja oikeaan kohtaan. Tuota konetta en ainakaan auki ota tuon vuoksi sitte vasta jos ääntelee tai paineet katoaa.
Kilsoja tulee niin vähä tuolla koneella muutenkin ja nokan laakerit on vähän ikävät vaihtaa.

-vk-
Avatar
Timppa
Viestit: 217
Liittynyt: 23 Heinä 2004, 20:37
Paikkakunta: Vantaa

Viesti Kirjoittaja Timppa »

mun mielestä toi nokka laakereitten vaihto oli just kivaa silloin aikoinaan......
#2
sierraV6
Viestit: 7
Liittynyt: 01 Elo 2007, 14:32
Paikkakunta: ristiina

Viesti Kirjoittaja sierraV6 »

Voiko nokan laakerit vaihtaa ilman kansien irroittamista..? :roll: Ei tekis mieli purkaa irti ku just saanu kasaanja prkleen kallis tiiviste sarja oli... :(
Vastaa Viestiin