Hokki_74 kirjoitti:Nyt sitten alkoi vuotamaan -80 luvun pakollinen tuuninki varuste, finlandia 2000:nen.
Vesi tulee sisään etulaidasta lasin ja tiivisteen välistä.
Onko tietoa saako uutta tiivistettä vai miten tätä kannattaa parsia?
Umpeen en ala sitä nyt hitsaamaan ja toimivana haluaisin sen säilyttää, kun on yllättävän siististi aikoinaan asennettu.
Joo voi olla aika paha rasti. Itse olen elvyttänny tiivistettä 2x vuodessa silikonspray käsittelyllä ja kevyellä hieronnalla spray kumiin. Ei vuoda mulla ainakaan mistään alkuperäinen tiiviste oisko asennettu joskus -90.
Pakollinen lisävaruste autoon jossa ei ole ilmastointia ja musta viinyylikatto. Kattoluukun kanssakin lämpötila tuppaa nousemaan auringossa 50-60 asteen lukemiin jos auto seisoon paikallaan. Finlandia on ainakin paljon käyttäjä ja auto ystävällisempi kuin se Capri/Granada originaali kattoluukkuu, se ruostuttaa koko katon ja vuotaa ehkä jopa helppommin kuin toi Finlandia luukku.
Oiskohan noissa parempaa tiivistettä?
https://www.tori.fi/kanta-hame/Legendaa ... 773173.htmEn tiedä saisko jostain etrasta sopivaa tiivistekumia, että tekis itse uuden tiivisteen siitä?